02.02.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2023 r., sygn. I OSK 281/21

Dnia 2 lutego 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2020 r., sygn. akt I SA/Wa 1273/20 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2020 r. nr KOC/1409/Sw/2020 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 9 września 2020 r. oddalił skargę A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 29 kwietnia 2020 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Decyzją z 29 kwietnia 2020 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie utrzymało w mocy decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z 15 stycznia 2020 r. odmawiającą przyznania A. K. (dalej jako skarżąca) świadczenia wychowawczego na córki: A. K. i L. K.. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że jej materialnoprawną podstawę stanowią przepisy ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2407, dalej jako ustawa). Przesłanki przyznania świadczenia wychowawczego określone są w art. 1 ust. 2 i 3 ustawy. Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy uprawnienie to przysługuje osobom wymienionym w art. 1 ust. 2 jeżeli zamieszkują one na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres w jakim mają otrzymywać świadczenie wychowawcze, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej. Odnosząc powyższe rozważania do niniejszej sprawy organ podniósł, że poza sporem jest fakt zamieszkiwania skarżącej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, tym samym odpada przesłanka do przyznania świadczenia wychowawczego określona w art. 1 ust. 3 ustawy. W ocenie organu, w sprawie nie ma zastosowania umowa z dnia 2 kwietnia 2008 r. o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki (Dz.U. z 2009 r. nr 46, poz. 374, dalej jako umowa), gdyż z art. 2 ust. 1 pkt 1 umowy jednoznacznie wynika, że w odniesieniu do Rzeczypospolitej Polskiej umowę tą stosuje się jedynie w stosunku do wskazanych w tym przepisie świadczeń. Katalog ten nie obejmuje świadczeń wychowawczych.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skarżąca zarzuciła ww. decyzji naruszenie art. 1 ust. 3 ustawy w zw. z art. 5 ust. 1 umowy poprzez ich niezastosowanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne