12.10.2023

Postanowienie NSA z dnia 12 października 2023 r., sygn. III OSK 2047/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk po rozpoznaniu w dniu 12 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. sp. z o.o. z siedzibą w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2023 r. sygn. akt IV SA/Wa 566/23 w sprawie ze sprzeciwu H. sp. z o.o. z siedzibą w Z. od decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 1 lutego 2023 r., nr DI-420/214/2021/jg w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wstrzymania użytkowania zakładu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 kwietnia 2023 r. sygn. akt IV SA/Wa 566/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 151a § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm.) dalej zwanej "p.p.s.a." oddalił sprzeciw H. sp. z o.o. z siedzibą w Z. od decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z 1 lutego 2023 r., nr DI-420/214/2021/jg w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wstrzymania użytkowania.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że zaskarżoną decyzją Główny Inspektor Ochrony Środowiska, dalej zwany "GIOŚ" uchylił decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, dalej zwanego "WIOŚ" z 30 grudnia 2020 r. znak: 1.7060.3.1.2018 umarzającą jako bezprzedmiotowe postępowanie administracyjne wszczęte na podstawie art. 364 p.o.ś., w sprawie wstrzymania użytkowania Zakładu nr [...] należącego do H. Sp. z o.o., położonego w L., ul. [...], w związku z oddziaływaniem uciążliwości odorowych i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Zdaniem Sądu zaskarżona decyzja spełniała oba wymogi wynikające z treści art. 138 § 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.), dalej zwanej "k.p.a." Postępowanie administracyjne w I instancji zostało przeprowadzone z naruszeniem norm prawa procesowego, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Ponadto Sąd pierwszej instancji podkreślił, że WIOŚ nieprawidłowo ocenił toczące się przed nim postępowanie jako bezprzedmiotowe w trybie art. 364 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 ze zm., dalej zwanej "p.o.ś." Zgodnie z treścią tego przepisu "Jeżeli działalność prowadzona przez podmiot korzystający ze środowiska albo osobę fizyczną powoduje pogorszenie stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, wojewódzki inspektor ochrony środowiska wyda decyzję o wstrzymaniu tej działalności w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla zapobieżenia pogarszaniu stanu środowiska".

Zdaniem WSA w Warszawie, organ II instancji w sposób prawidłowy odniósł się do braków w materiale dowodowym, które nie mogły zostać uzupełnione przez organ odwoławczy w ramach postępowania uzupełniającego. Sąd podkreślił, że pomimo faktu obszerności zebranego materiału dowodowego, brakuje w nim kluczowych dowodów, niezbędnych do wydania decyzji w niniejszym stanie faktycznym przez GIOŚ w tym: okoliczności wskazujące na faktyczną poprawę zminimalizowania emisji, przez zainstalowanie przez spółkę dodatkowych zabezpieczeń, okoliczność, że pomiary wykonywane były wyłącznie z emitora [...], odniesienie się do innych emitentów odorowych. W uzasadnieniu wyroku Sąd dodatkowo podkreślił, że WIOŚ wydał decyzję na podstawie przeglądu ekologicznego i jego aktualizacji, którymi objęto jedynie wydział [...], podczas gdy emisja substancji odorowych ma miejsce również z innych wydziałów. Dodatkowo opinie biegłych sformułowane na podstawie przywołanych dokumentów także były niekompletne. Finalnie Sąd pierwszej instancji podkreślił, że na podstawie niekompletnego materiału dowodowego GIOŚ nie był w stanie kategorycznie stwierdzić, czy działalność prowadzona przez stronę pogarsza stan środowiska w znacznych rozmiarach, bądź zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, do którego odnosi się art. 364 p.o.ś.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne