16.06.2023

Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2023 r., sygn. III OSK 230/22

Rażące naruszenie prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego nie jest zależne wyłącznie od oczywistości naruszenia przepisu prawa, ale wymaga również uwzględnienia charakteru naruszonego przepisu oraz skutków wywołanych przez decyzję, które są niemożliwe do zaakceptowania z punktu widzenia wymagań praworządności.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Zyglewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 28 września 2021 r., sygn. akt II SA/Op 287/21 w sprawie ze skargi A.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 21 grudnia 2020 r., nr: SKO.40.2629.2019.oś w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji stwierdzającej nieważność decyzji w sprawie ustalenia odszkodowania z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 września 2021 r., sygn. akt II SA/Op 287/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (dalej: Sąd I instancji) na skutek skargi A.S. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 21 grudnia 2020 r. nr SKO.40.2629.2019.oś w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji stwierdzającej nieważność decyzji w sprawie ustalenia odszkodowania z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości,

uchylił zaskarżoną decyzję, zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu na rzecz skarżącego A.S. 697 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Z powyższym rozstrzygnięciem nie zgodziło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu (dalej: skarżący kasacyjnie, organ, Kolegium) i w skardze kasacyjnej opartej na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 p.p.s.a.. zarzuciło wyrokowi:

1) naruszenie prawa materialnego, tj. art. 156 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.) – dalej: K.p.a. przez błędną wykładnią polegającą na przyjęciu, że badając w trybie stwierdzenia nieważności decyzję wydaną również w tym trybie, organ jest zobowiązany do ponownej weryfikacji decyzji wydanej w trybie zwykłym, podczas gdy prawidłowa wykładnia art, 156 § 1 pkt 2 K.p.a. prowadzi do jednoznacznego wniosku, że przedmiotem oceny w postępowaniu nadzorczym prowadzonym w przedmiotowym trybie nadzwyczajnym jest wyłącznie decyzja stwierdzająca nieważność decyzji wydanej w trybie zwykłym (a nie sama decyzja pierwotna),

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne