08.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.19.2024.1.MB

Ulga termomodernizacyjna.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan właścicielem domu jednorodzinnego, o powierzchni użytkowej (...), zgodnie z rozumieniem ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Budynek został ukończony i oddany do użytku w 2017 r. i nadal jest użytkowany. Dom jest położony w miejscowości (...).

W ww. budynku zostały zainstalowane dwie klimatyzacje z funkcją grzania. Jednostki zewnętrzne w czasie ogrzewania pomieszczeń działają w trybie pompy ciepła powietrze-powietrze.

Pierwsza klimatyzacja została zamontowana w 2022 roku, a druga w 2023 roku. Wydatki na klimatyzację wyniosły łącznie 18 748 zł i są potwierdzone fakturami VAT wystawionymi na Pana. Udzielona została gwarancja podpisana przez uprawnionego montażystę.

W 2023 r. została wykonana instalacja fotowoltaiczna. Wydatki na instalację fotowoltaiczną zostały częściowo zrefundowane przez NFOŚiGW. Wydatki na fotowoltaikę, po pomniejszeniu o refundację, wyniosły 25 000 zł. Wydatki są potwierdzone fakturą VAT wystawioną na Pana. Udzielona została gwarancja podpisana przez uprawnionego montażystę.

Opisywany budynek będzie ogrzewany pompą ciepła powietrze-powietrze (jaką jest zamontowana jednostka zewnętrzna klimatyzacji). Zasilanie klimatyzatorów jest realizowane energią elektryczną pozyskaną ze źródeł odnawialnych, ograniczając przy tym zużycie paliw kopalnych (oleju opałowego).

Jest to zgodne z celem termomodernizacji, czyli: - ulepszeniem, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczoną na potrzeby ogrzewania do budynków mieszkalnych, - całkowitą lub częściową zamianą źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowaniem wysokosprawnej kogeneracji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne