Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.705.2023.2.OS
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 lutego 2024 r. (wpływ).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W listopadzie 2002 r. spółka jawna (trzech wspólników) zawarło umowę sprzedaży na podstawie aktu notarialnego na zakup wieczystego użytkowania gruntu działek (oddanie wieczyste na 99 lat) numer 1 i 2 wraz z usytuowanym na niej budynkiem administracyjnym z częścią biurową, hotelową i mieszkalną, budynku garaży z częścią socjalną i warsztatową, budynku magazynów, budynku warsztatów, budynku portierni i urządzeniami trwale związanymi z gruntem tj.: sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, zbiorników na ścieki, sieci energetycznej zasilania obiektu, sieci kablowej oświetlenia zewnętrznego, sieci wodociągowej, sieci telefonii kablowej, placu utwardzonego, dróg wewnętrznych i ogrodzenia terenu.
Przedmiotową nieruchomość, którą Państwo zakupili została wybudowana w 1985 r. i jednocześnie zasiedlona i użytkowana przez spółkę, która odsprzedała Państwu ją w 2002 r.
Pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynków a ich dostawą upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Na powyższy zakup została wystawiona faktura VAT z zastosowaniem zwolnienia od podatku towarów i usług VAT i zakupione środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych.
Od momentu zakupu, tj. od 2002 r. Państwa spółka nie ponosiła żadnych nakładów finansowych na zakupione środki trwałe związane z przedmiotową nieruchomością. W budynku administracyjno - biurowym znajdują się pomieszczenia biurowe, które od momentu zakupu są wynajmowane innym firmom na prowadzenie w nich działalności gospodarczej. Podobnie wygląda sytuacja z budynkami garaży oraz warsztatami, które są także wynajmowane innym firmom. Część mieszkalna obejmuje jedno mieszkanie, które zamieszkuje rodzina 5 osobowa na podstawie umowy najmu. Na każdy wynajem wystawiana jest faktura VAT z zastosowaniem stawki VAT 23 %, natomiast na wynajem mieszkania zastosowane jest zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty