14.01.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2022 r., sygn. I FSK 2304/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Danuta Oleś (spr.), Sędzia WSA del. Maja Chodacka, po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2021 r. sygn. akt VIII SA/Wa 814/20 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 11 września 2020 r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia na majątku podatnika zobowiązań podatkowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 18 lutego 2021 r., sygn. akt VIII SA/Wa 814/20 uchylił zaskarżoną przez Przedsiębiorstwo [...] sp.j. z siedzibą w K. decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 11 września 2020 r. w przedmiocie zabezpieczenia na majątku podatnika zobowiązań podatkowych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w R. w toku przeprowadzonej wobec Przedsiębiorstwa [...] sp.j. z siedzibą w K. (dalej: "spółka" lib "skarżąca") kontroli podatkowej wydał decyzję, w której określił przybliżoną kwotę zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od maja do grudnia 2015 r., kwotę zaniżonego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od maja do grudnia 2015 r., odsetki za zwłokę oraz zabezpieczył na majątku spółki przybliżoną kwotę zaniżonego zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od maja do grudnia 2015 r. wraz z odsetkami za zwłokę w łącznej kwocie 229.480 zł.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie decyzją z 11 września 2020 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, że przybliżona kwota zobowiązania jest wynikiem ustaleń dokonanych w trakcie kontroli podatkowej wszczętej w zakresie prawidłowości i rzetelności rozliczania podatku od towarów i usług za okres od stycznia do maja i od października do listopada 2015 r. oraz w zakresie prawidłowości i rzetelności rozliczania podatku od towarów i usług za okres od czerwca do września i grudzień 2015 r. Z ustaleń tych wynika, że w kontrolowanym okresie spółka dopuściła się szeregu nieprawidłowości wskazujących na istnienie uzasadnionego podejrzenia, że rozliczone przez stronę faktury są tzw. "pustymi fakturami", z tytułu których spółce nie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT z nich wynikającego. Zatem w sprawie wystąpiły uzasadnione podstawy do wydania decyzji określającej spółce przybliżoną kwotę zaniżenia zobowiązania podatkowego wraz z należnymi odsetkami w przybliżonej łącznej kwocie 229.480 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne