05.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.934.2023.4.EC

Spółce będzie przysługiwać prawo zastosowania pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT w odniesieniu do wypłaconych wspólnikom zaliczek na poczet dywidendy pochodzących z zysku osiągniętego w trakcie opodatkowania ryczałtem.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą zaliczki na poczet dywidendy w przypadku wypłaty zysku wypracowanego w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 grudnia 2023 r. (data wpływu 28 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Udziałowcami Wnioskodawcy (dalej także: "Spółka") jest jedna osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowymi. Udziałowiec Spółki prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Spółka prowadzi działalność w przedmiocie produkcji (…) z tworzyw sztucznych oraz dystrybucji (…). Udziałowiec Spółki zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej, o czym świadczą dane finansowe, rozwój Spółki i jej aktualna pozycja rynkowa.

Spółka zamierza zadecydować o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b Ryczałt od dochodów spółek (dalej także: "ryczałt").

I. Spółka, w ramach prowadzonej działalności, zamierza dokonywać transakcji najmu nieruchomości z podmiotem powiązanym, gdzie zostały zidentyfikowane powiązania o charakterze rodzinnym/osobowym (dalej również "Podmiot powiązany").

Spółka zamierza realizować umowy najmu nieruchomości z podmiotem powiązanym i skutecznie wykorzystywać przedmiotowe nieruchomości w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Umowy wynajmu musiałyby być również zawarte, nawet gdyby nie uczestniczyły w niej podmiot powiązany (tzn. doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Co istotne, nieruchomości te są odpowiednio dostosowane do prowadzonej przez Spółkę działalności produkcyjnej, co dodatkowo uzasadnia decyzję o najmowaniu nieruchomości od podmiotu powiązanego. Powiązanie Spółki z wynajmującym nie będzie miało wpływu na warunki realizacji wyżej wskazanych transakcji, a zawarcie umowy nie będzie w żaden sposób zależało od zysku Spółki i znajduje uzasadnienie w potrzebach biznesowych Spółki. Bez możliwości korzystania przez Spółkę ze wspomnianych nieruchomości, jej działalność nie mogłaby być skutecznie prowadzona, bowiem są to aktywa niezbędne z perspektywy m.in. produkcji prowadzonej przez Spółkę Wszystkie transakcje związane z zakupem tych usług, dokumentowane będą fakturami VAT. Umowy najmu będą miały charakter umów odpłatnych oraz zawartych na czas nieokreślony lub określony zgodnie z treścią poszczególnych umów najmu. Profil działalności prowadzonej przez Spółkę wymaga zapewnienia Spółce dostępu do odpowiedniej infrastruktury: powierzchni produkcyjnych, magazynowych, socjalnych, biurowych i przestrzeni parkingowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne