Wyrok SN z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. II PSKP 61/22
Jednostkowe uchybienie przez pracownika swoim obowiązkom, niedostrzeżone przez przełożonego, nie może stanowić podstawy do formułowania wobec niego zarzutu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych w zakresie nadzoru. Do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych przypisywane jest zachowanie pracownika, które jest bezprawne, zawinione i narusza lub zagraża interesom pracodawcy. Bezprawności musi towarzyszyć spełnienie dwóch pozostałych elementów, tj. naruszenie albo zagrożenie interesów pracodawcy oraz zawinienie obejmujące zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło
SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa D. P.
przeciwko K. Spółce z o.o. w C.
o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 czerwca 2023 r.,
skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego we Włocławku
z dnia 15 lutego 2021 r., sygn. akt IV Pa 19/20,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu we Włocławku do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
D. P. w pozwie przeciwko K. sp. z o.o. w C. wniosła o zasądzenie odszkodowania za niezgodne z przepisami prawa rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Pozwany wniósł o oddalenie powództwa.
Wyrokiem z dnia 3 sierpnia 2020 r. Sąd Rejonowy we Włocławku w punkcie I. wyroku zasądził od pozwanej na rzecz powódki kwotę 11.700 zł wraz z odsetkami od 5 maja 2020 r. do dnia zapłaty, w punkcie II. oddalił powództwo w pozostałej części, w punktach III. i IV. orzekł o kosztach postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty