Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.330.2023.2.JM
Nieuznanie za podatników podatku VAT w związku ze sprzedażą działek niezabudowanych i zabudowanych i niepodleganie opodatkowaniu ww. sprzedaży oraz zwolnienie od podatku tej sprzedaży.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług:
-jest prawidłowe w części dotyczącej nieuznania Państwa za podatników podatku VAT w związku ze sprzedażą działek, które nie były wykorzystywane do celów działalności agroturystycznej i niepodlegania opodatkowaniu tej sprzedaży;
-jest nieprawidłowe w części dotyczącej nieuznania Państwa za podatników podatku VAT w związku ze sprzedażą działek zabudowanych, które były wykorzystywane do celów działalności agroturystycznej i niepodlegania opodatkowaniu tej sprzedaży;
-jest prawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku sprzedaży działek zabudowanych, które były wykorzystywane do celów działalności agroturystycznej.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 1 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Państwa za podatników podatku VAT w związku ze sprzedażą działek niezabudowanych i zabudowanych i niepodlegania opodatkowaniu ww. sprzedaży oraz zwolnienia od podatku tej sprzedaży. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 sierpnia 2023 r. (wpływ 11 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:
Pani (…)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Pan (…)
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pani właścicielem na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej gospodarstwa rolnego w (...) gmina (...). Pierwszego zakupu gruntów rolnych dokonali Państwo w 1999 roku. Było to 3.9800 ha gruntów ornych we wsi (...) gmina (...) . Rozwijali Państwo gospodarstwo rolne dokupując bezpośrednio sąsiadujące grunty orne, łąki i pastwiska, tj. 3,6557 ha, 4,5600 ha, 2,0182 ha i 0,1440 ha i w 2007 r. roku mieli Państwo już gospodarstwo rolne o powierzchni 14,4104 ha w jednym kawałku, po scaleniu obecny nr KW (...). Następnie dokupili Państwo w obrębie tej samej wsi (...) dwa osobno położone grunty, jeden w 2007 r. o powierzchni 1,1668 ha położony we wsi (...) nr KW (...) oraz drugi w 2012 r. położony w obrębie wsi (...) o powierzchni 3,0665 ha nr KW (...) . Również w obrębie wsi (...) w 2007 r. kupili Państwo las o powierzchni 1,84 ha, ale w 2022 darowali go Państwo córce. Ponadto do gruntów 14,4104 ha dokupili Państwo jeszcze inne sąsiadujące grunty, co dało Państwu w jednym kawałku około 23 ha gruntu. Część z tego będzie darowana córkom w najbliższych latach. W tym samym roku 2007 wybudowali Państwo na terenie gospodarstwa rolnego (na gruntach nr KW (...) ) dom mieszkalny, w którym Państwo mieszkają, a w 2008 roku potrzebny do gospodarstwa rolnego budynek gospodarczy, drewutnię i szopę, i kamienną obórkę. Ponadto dla potrzeb gospodarstwa, na przestrzeni kilku lat, wybudowali Państwo kilka budynków gospodarczych, w tym dwa z nich o powierzchni około 70 m oraz około 90 m (budynki gospodarcze na tzw. „zgłoszenie”) oraz stodołę o powierzchni około 100 m. W tym też 2007 roku część gospodarstwa została zalesiona (około 3,5 ha).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty