01.09.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.348.2023.1.PK

Uchylenie art. 15e i rozliczenie wcześniej nierozliczonych kosztów usług niematerialnych w zw. z art. 60 Polskiego Ładu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia sposobu odliczenia poniesionych kosztów usług niematerialnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, tj. trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na zarządzaniu, kontroli oraz wsparciu administracyjnym i strategicznym działalności operacyjnej Spółki oraz podmiotów zależnych w Polsce.

Wnioskodawca jest podmiotem należącym do międzynarodowej grupy (dalej: „Grupa”) (...).

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka ponosi na rzecz innych podmiotów z Grupy, będących podmiotami powiązanymi ze Spółką w rozumieniu przepisów o cenach transferowych, o których mowa w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), koszty związane z nabywaniem usług, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. (dalej: „Koszty Usług”).

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r. regulacjami ustawy o CIT, tj. art. 15e ust. 1‒15 ustawy o CIT, w przypadku, gdy kwota Kosztów Usług poniesionych w roku podatkowym przekraczała 3 000 000 zł, Spółka dokonywała limitowania w zakresie ujęcia Kosztów Usług, w części przewyższającej 3 000 000 zł, w kosztach uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT – w rezultacie, w takich przypadkach część Kosztów Usług nie pomniejszała podstawy opodatkowania CIT Spółki (dalej: „Koszty Nieodliczone”).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne