Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.218.2023.2.MM
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 czerwca 2023 r. (ta sama data wpływu) oraz pismem z 29 czerwca 2023 r. (ta sama data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan jedynym właścicielem wolnostojącego, mieszkalnego domu jednorodzinnego oddanego do użytku w roku 2003. Od początku użytkowania głównym źródłem ciepła jest instalacja CO zasilana z pieca spalinowego na paliwo stałe – drewno. Jest to piec zgazowujący drewno, wytwarzający tzw. Holzgas. Od zasiedlenia budynku jest to już 2 piec tego typu. Obecny piec jest wymaganej klasy 5 o znacznej mocy do 25 kW. W okresie grzewczym oraz okresowo poza nim, instalacja ta jest również źródłem ciepłej wody użytkowej CWU. W ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwania tego domu obserwuje Pan jak w wyniku zmian klimatycznych uległa zmianie charakterystyka zapotrzebowania budynku na energię. Początkowo zimy były intensywne i trwały dłużej, podobnie było z okresami letnimi. Okresy tzw. ogrzewania przejściowego w jesieni i na wiosnę były krótkie. Obecnie stwierdza Pan, że całkowita długość okresu grzewczego uległa znacznemu wydłużeniu przy równoczesnym spłaszczeniu krzywej zapotrzebowania w energię cieplną. Zimy są łagodniejsze i krótsze ale równocześnie wydłużyły się okresy przejściowe jesienno-wiosenne, gdy jest za ciepło aby prowadzić stałe opalanie budynku dużym piecem i równocześnie za zimno aby całkowicie zaniechać jego ogrzewania. Wymusza to prowadzenie tzw. krótkiego przepalania, które pod względem energetycznym jest mało efektywne. Wynika to z faktu, iż każdy piec spalinowy najefektywniej funkcjonuje podczas pracy ciągłej, a rozpalanie jest tym etapem w trakcie którego występują największe straty energii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty