Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.51.2023.2.JR
Obowiązki płatnika w zakresie 50% kup.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 28 czerwca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Teatr jest samorządową jednostką kultury, której działalność prowadzona jest w oparciu o ustawę z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Teatr w ramach swojej działalności statutowej przygotowuje przedstawienia teatralne, w których biorą udział aktorzy zatrudnieni w Teatrze na umowę o pracę i aktorzy doangażowani.
Obowiązki aktorów etatowych wynikają z umowy o pracę i Regulaminu Pracy pracowników Teatru X. W ramach wykonywanych czynności pracownik – aktor obowiązany jest do przygotowania w określonym terminie powierzonej roli w spektaklu oraz do brania udziału w próbach i przedstawieniach, zgodnie z planem zajęć Teatru. Pracownik jest obowiązany przyjąć rolę wyznaczoną przez Dyrektora Teatru i przygotować ją w ustalonym terminie oraz wykonać powierzoną pracę zarówno w siedzibie jak i poza siedzibą Teatru. W okresie trwania umowy o pracę, pracownik – aktor otrzymuje wynagrodzenie płatne w stosunku miesięcznym, na warunkach przewidzianych w art. 31 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz zarządzeniach płacowych Teatru. Obejmuje ono m.in. należności z tytułu przeniesienia na rzecz Teatru praw pokrewnych do artystycznego wykonania utworu scenicznego, tj. do korzystania i rozporządzania przez Teatr artystycznymi wykonaniami Pracownika. W związku z ustalonym wynagrodzeniem, aktor ma ustaloną „0” normę przedstawień miesięcznie. Za występy w przedstawieniach są określone stawki honoracyjne odrębnym pismem, stanowiącym integralną część umowy o pracę. Zgodnie z Regulaminem wynagradzania i umową o pracę: wynagrodzenie za pracę pracowników artystycznych (aktorów) składa się z wynagrodzenia obejmującego honorarium z tytułu nabywania przez pracodawcę majątkowych praw autorskich do artystycznych wykonań utworów w następstwie wykonywania obowiązków pracowniczych (efektywny czas pracy - faktyczna praca artysty na scenie w czasie prób i spektakli) oraz wynagrodzenia osobowego z tytułu wykonywania przez pracownika obowiązków pracowniczych w ramach pracy indywidualnej i gotowości do pracy, a także dodatku za wieloletnią pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty