07.06.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.387.2023.3.MT

W zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego nabytego w drodze darowizny.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z dnia 2 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, którydotyczy możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego nabytego w drodze darowizny.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 maja 2023 r. (data wpływu 16 maja 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca.

Opis zdarzenia przyszłego

Z dniem 3 kwietnia 2023 r. rozpocznie Pani prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie praktyki lekarskiej ogólnej (kod PKD: 86.21.Z). Jako formę opodatkowania wybrała Pani podatek liniowy. Pani matka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności Pani matka zawarła umowę leasingu samochodu osobowego. Odpisów amortyzacyjnych dokonywał leasingodawca, zaś Pani matka uiszczała jedynie raty leasingowe, które stanowiły koszt prowadzenia działalności. Po zakończeniu leasingu w lutym 2023 r. Pani matka wykupiła samochód do majątku osobistego. Po wykupie:

-Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Pani matki,

-Pani matka nie rozliczyła faktury za wykup samochodu w działalności gospodarczej.

Pani matka zamierza podarować Pani samochód. Wydanie przedmiotu darowizny nastąpi w dniu zawarcia umowy darowizny. Zamierza Pani wprowadzić samochód do działalności gospodarczej i go amortyzować. Rynkowa wartość samochodu wynosi 35.000,00 zł (słownie: trzydzieści pięć tysięcy 00/100 zł) brutto. Wartość samochodu przekracza więc kwotę 10.434,00 zł określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (dalej „u.p.s.d.”), która zwolniona jest z podatku od spadków i darowizn. Ponieważ Pani matka nie amortyzowała samochodu po jego wykupieniu od leasingodawcy, nie znajduje zastosowania art. 23 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „u.p.d.o.f.”).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne