Wyrok SN z dnia 11 stycznia 2023 r., sygn. II PSKP 46/22

W przypadku, gdy to za zgodą i wiedzą pracownika, a wręcz z jego inicjatywy (aby dla celów postępowania o alimenty ukryć dochody), inny podmiot spłaca dług pracodawcy, nie ma przeszkód, aby uznać, że zobowiązanie dłużnika (pracodawcy) zostało spełnione.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Iwulski (przewodniczący) ‎

SSN Maciej Pacuda ‎

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa A. P. ‎przeciwko "G." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w G. ‎o wynagrodzenie, premię, ustalenie, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 stycznia 2023 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie ‎z dnia 22 września 2020 r., sygn. akt XIII Pa 35/20,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w Warszawie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2019 r., oddalił powództwo A. P. przeciwko „G” Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w G. o zapłatę kwoty 49.000 zł wraz z odsetkami za opóźnienie od 16 października 2015 r. do dnia zapłaty i orzekł o kosztach postępowania.

Wyrokiem z dnia 22 września 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację powoda od powyższego wyroku i orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.

W sprawie ustalono, że powód A. P. i pozwana „G.” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w G. w dniu 1 listopada 2014 r. zawarli pracowniczy kontrakt menedżerski na okres 12 miesięcy. Na jego mocy powód objął stanowisko menadżera, zaś do jego obowiązków należało wszechstronne działanie na rzecz rozwoju oraz maksymalizacji przychodów i zysku Spółki, kształtowanie poprawnych relacji z otoczeniem Spółki, jej klientami i dostawcami, współtworzenie i nadzór nad działalnością marketingową i promocyjną Spółki oraz rozwój sprzedaży w kraju i za granicą. Powód wykonywał obowiązki w pełnym wymiarze czasu pracy, miał prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni w ciągu roku kalendarzowego, nie wliczając w to niedziel, sobót oraz świąt państwowych. Wynagrodzenie miesięczne przysługujące powodowi wynosiło w pierwszym kwartale 10.000 zł netto bez prawa do prowizji i premii, zaś w drugim kwartale i następnych - przez kolejne 9 miesięcy podstawa pensji miała być obniżona do 60% pierwotnej wysokości na rzecz nabytego prawa do prowizji naliczanej od wartości przychodów Spółki ze sprzedaży produktów i towarów według zasad określonych w kontrakcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne