Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.231.2023.1.MK
Opodatkowanie wierzytelności nabytej w spadku oraz naliczonych odsetek.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
•nieprawidłowe – w zakresie zwolnienia odsetek ustawowych za opóźnienie należnych za cały okres opóźnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
•prawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 9 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania wierzytelności nabytej w spadku oraz naliczonych odsetek. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą polską rezydencję podatkową i nieprowadzącą działalności gospodarczej.
7 listopada 2015 roku zmarł mąż Wnioskodawczyni (dalej jako: Spadkodawca), zaś 17 listopada 2015 roku został sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia po Spadkodawcy. Zostało w nim stwierdzone, że spadek nabyli z mocy ustawy syn Spadkodawcy (również syn Wnioskodawczyni) oraz Wnioskodawczyni (dalej jako: Spadkobiercy), każde w 1/2 części.
W skład spadku wchodziła m.in. wierzytelność (roszczenie) Spadkodawcy wobec spółki akcyjnej (dalej jako: Wzywający) o naprawienie szkody, powstałej na skutek określenia przez Wzywającego w wezwaniu do sprzedaży akcji spółki publicznej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. pozostających w wolnym obrocie ceny za jedną akcję niezgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 79 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego sytemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. Nr 184 poz. 1539 ze zm.), wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w spełnieniu tego świadczenia (dalej jako: Wierzytelność). Spadkodawca był akcjonariuszem tej spółki publicznej, zaś szkoda, którą poniósł, polegała na otrzymaniu od Wzywającego, w wyniku odpowiedzi Spadkodawcy posiadanymi akcjami na przedmiotowe wezwanie, kwoty niższej niż była należna przy uwzględnieniu brzmienia wskazanego przepisu. Powództwo przeciwko Wzywającemu zostało wytoczone na rzecz Spadkodawcy w 2012 roku. W pozwie zażądano od Wzywającego zapłaty na rzecz Spadkodawcy tytułem Wierzytelności kwoty „X” złotych wraz z odsetkami ustawowymi od 3 grudnia 2010 roku (ewentualnie od 9 listopada 2008 roku) do dnia zapłaty. W toku sprawy jako podstawę prawną dochodzonych roszczeń wskazywano m.in. przepisy o odpowiedzialności deliktowej (art. 415 i nast. Kodeksu cywilnego) oraz kontraktowej (art. 471 i nast. Kodeksu cywilnego) pozwanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty