Wyrok SN z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. III PSKP 1/22
Pracodawca, rozwiązując umowę o pracę z pracownikiem na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p., jest obowiązany podać w oświadczeniu doręczanym pracownikowi przyczynę (przyczyny) swojej decyzji (art. 30 § 4 k.p.). Istotne jest również to, że wskazanie przyczyny (przyczyn) rozwiązania (wypowiedzenia) umowy przesądza o tym, że spór przed sądem pracy może się toczyć tylko w jej (ich) granicach. Inaczej rzecz ujmując, okoliczności podane pracownikowi na uzasadnienie decyzji o rozwiązaniu (wypowiedzeniu) stosunku pracy, a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, zaś pracodawca jest pozbawiony możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością rozwiązania (wypowiedzenia) tego stosunku.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa B. N. przeciwko B. Sp. z o.o. w R. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 listopada 2022 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie z dnia 31 sierpnia 2020 r., sygn. akt IV Pa 57/20,
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od pozwanej na rzecz powoda kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie wyrokiem z dnia 13 lutego 2020 r. oddalił powództwo B. N. o zasądzenie na jego rzecz od pozwanej B. Sp. z o.o. w R. kwoty 42.900 zł tytułem odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów Kodeksu pracy.
Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony u pozwanej na podstawie umowy o pracę z dnia 2 stycznia 2013 r. na czas nieokreślony, na stanowisku prezesa zarządu. Pismem z dnia 19 sierpnia 2019 r., doręczonym powodowi w dniu 22 sierpnia 2019 r., pozwana rozwiązała z powodem umowę o pracę z winy pracownika. Jako przyczynę rozwiązania umowy podała: zawarcie przez powoda w imieniu pracodawcy umów o pracę, a następnie wymaganie przez niego od pracowników zatrudnionych na podstawie tych umów zwrotu na jego rzecz lub na rzecz jego żony części wypłacanego im przez pracodawcę wynagrodzenia, a ponadto dokonanie przez powoda wypłaty należności z tytułu dywidendy za 2016 r. na swoją rzecz i na rzecz żony, choć były one niewymagalne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty