Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.110.2023.2.IK
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 11 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Uzupełnili go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 marca 2023 r. (data wpływu 22 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawca zakupuje odzież i obuwie m.in. w firmie X. Niestety, zgodnie z regulaminem firmy X, wszystkie zakupione artykuły mogą być wykorzystane wyłącznie do użytku prywatnego/osobistego. Natomiast Wnioskodawca wykorzystuje zakupione towary do działalności gospodarczej opodatkowanej. Na fakturze widnieje adnotacja: „Ten rachunek nie może zostać wykorzystany do odliczenia naliczonego podatku VAT. Zakup został dokonany wyłącznie do użytku osobistego”. Na fakturze jest adres rachunku i dostawy, gdzie widnieją Wnioskodawcy dane firmowe z NIP. Na fakturze nie ma określenia „odbiorcy/nabywcy”. Natomiast występują dane Wnioskodawcy łącznie z nr NIP.
W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że:
1. Po założeniu działalności gospodarczej w 2018 r., szukając dostawców towaru handlowego, Wnioskodawca wykonał telefon do firmy X z zapytaniem czy może otrzymać faktury na firmę i jak to zrobić. Od konsultanta X otrzymał odpowiedź potwierdzającą taką możliwość z wyjaśnieniem, że przed zamówieniem towarów Wnioskodawca musi uzupełnić na stronie internetowej dane firmy oraz NIP. Analogicznie przy każdym zamówieniu towarów Wnioskodawca robił tak jak wyjaśnił konsultant X. W taki sam sposób Wnioskodawca zamawia towar handlowy z innych stron internetowych tj. A, B, C czy D. Do wymienionych firm Wnioskodawca również wykonał telefon z zapytaniem. Konsultanci również poprosili Wnioskodawcę o wpisanie danych firmowych przed dokonaniem zakupu towarów. Wnioskodawca uzupełnił raz dane firmowe z nr NIP i cały czas zamawia w ten sam sposób już nie dzwoniąc ponownie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty