22.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.933.2022.2.KKA

Obowiązki płatnika w związku z wypłatą dywidendy/zaliczki na poczet dywidendy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

·nieprawidłowe – w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy/zaliczki na poczet dywidendy w przypadku, gdy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie kwota faktycznie wypłaconego wspólnikom zysku po potrąceniu należnego do zapłaty przez Spółkę ryczałtu oraz

·prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 15 marca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (po uzupełnieniu)

... Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka, składając zawiadomienie na formularzu ZAW-RD, wybrała model opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ryczałt od dochodów spółek”).

Wnioskodawca nie posiada statusu małego podatnika, nie jest też podmiotem rozpoczynającym działalność gospodarczą, w związku z czym – zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1800; dalej: „ustawa o CIT”) - stosuje stawkę ryczałtu od dochodów spółek w wysokości 20%.

W 2022 r. Wnioskodawca dokonał wypłaty zysku osiągniętego w 2021 r., tj. z okresu opodatkowania ryczałtem (dalej: „Dywidenda”). Wnioskodawca zamierza także w przyszłości wypłacać zaliczki na poczet dywidendy oraz dywidendy, które będą pochodzić z zysku osiągniętego w trakcie opodatkowania ryczałtem od spółek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne