Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.20.2023.1.JŚ
Skutki podatkowe dobrowolnego umorzenia udziałów innego wspólnik bez wynagrodzenia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych po stronie wspólnika pozostającego w spółce z tytułu umorzenia dobrowolnego udziałów innego wspólnika. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pan („Wnioskodawca” lub „Udziałowiec”) jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski. Wnioskodawca jest jednym z pięciu udziałowców sp. z o.o. („Spółka”), która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na źródło ich osiągania.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie działalności inwestycyjnej i holdingowej polegającej m.in. na:
·posiadaniu i nabywaniu udziałów/akcji w innych spółkach;
·inwestowaniu w inne spółki;
·posiadaniu udziałowych papierów wartościowych;
·inwestowaniu w dłużne papiery wartościowe (np. obligacje, itp.) lub instrumenty pochodne.
Każdy ze wspólników Spółki, w tym Wnioskodawca, planuje utworzenie lub nabycie odrębnej spółki kapitałowej (spółki z o.o.) - tzw. spółki celowej („Spółka Holdingowa”). Spółka Holdingowa będzie miała siedzibę w Polsce i będzie podlegała opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na źródło ich osiągania. Celem utworzenia Spółki Holdingowej jest chęć rozdzielenia działalności inwestycyjnej pomiędzy poszczególnych wspólników Spółki, z uwagi na ich odrębne zamierzenia, co do prowadzonej działalności operacyjnej. Ponadto, rozdzielenie działalności inwestycyjnej na pięć odrębnych spółek jest konieczne ze względu na m.in. odrębne cele inwestycyjne, oczekiwania co do prowadzonej polityki inwestycyjnej, podejmowanego ryzyka, płynności, horyzontu i stylu inwestycyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty