Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.724.2022.1.AR
Ustalenie czy przychody z zawieranych kontraktów IRS stanowią przychody z z działalności rolniczej czy pozarolniczej działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z rozliczeniem kontraktu IRS.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”):
(i) jest spółką prawa handlowego,
(ii) posiada siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski oraz
(iii) posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku CIT.
Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku VAT.
Spółka prowadzi działalność rolniczą polegającą na hodowli zwierząt (trzody chlewnej) oraz produkcji zbóż stanowiącej 99% przychodów Spółki. W tym też zakresie przychody osiągane przez Spółkę z działalności rolniczej podlegają wyłączeniu z opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych („podatek CIT”) zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. W pozostałym zakresie Spółka osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej związanej m.in. z najmem i sprzedażą energii opodatkowane podatkiem CIT.
W toku działalności Spółka zaciągnęła dwa kredyty inwestycyjne z czego jeden przeznaczony był na modernizację fermy wykorzystywanej w działalności rolniczej Spółki, z kolei drugi kredyt przeznaczony był na bieżące finansowanie zarówno działalności rolniczej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej. Z uwagi na fakt, że zadłużenie z tytułu ww. kredytów, oprocentowane jest według zmiennej stopy procentowej, Spółka - w celu wypełnienia obowiązków wynikających z postanowień Umowy Kredytów z dnia 31 października 2017 r. - w celu ograniczenia ekspozycji na ryzyko stopy procentowej, zawarła z bankiem transakcje zabezpieczenia stóp procentowych tzw. IRS. W Umowie tej Spółka zobowiązywała się do dokonania zabezpieczenia stopy procentowej w wysokości 50% udzielonych kwot kredytów. Pozostałe 50% spółka zabezpieczyła w terminie późniejszym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty