Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.774.2022.2.AK
1. Czy w stosunku do odsetek, które będą wypłacane przez Spółkę Funduszowi na podstawie Umowy pożyczki zastosowanie powinno mieć zwolnienie z podatku u źródła na podstawie art. 21 ust. 3 Ustawy o CIT? 2. Czy w stosunku do dywidend, które będą wypłacane przez Spółkę Funduszowi zastosowanie powinno mieć zwolnienie z podatku u źródła na podstawie art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 listopada 2022 r. wpłynął wniosek z 23 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
1)w stosunku do odsetek, które będą wypłacane przez Spółkę Funduszowi na podstawie Umowy pożyczki zastosowanie powinno mieć zwolnienie z podatku u źródła na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
2)w stosunku do dywidend, które będą wypłacane przez Spółkę Funduszowi zastosowanie powinno mieć zwolnienie z podatku u źródła na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lutego 2023 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
I. Wstęp oraz charakterystyka struktury właścicielskiej
Spółka (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest rezydentem podatkowym w Polsce oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od całości swoich dochodów (dalej jako: „CIT”). Obecnie, jedynym udziałowcem Spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem CIT.
W przyszłości rozważania jest sprzedaż wszystkich udziałów w Spółce przez obecnego udziałowca na rzecz subfunduszu funduszu inwestycyjnego - wielofunkcyjnej spółki inwestycyjnej o zmiennym kapitale zakładowym utworzonej zgodnie z maltańskim prawem i będącej rezydentem podatkowym na Malcie, podlegającego maltańskim przepisom o podatku dochodowym (dalej jako: „Fundusz”). Fundusz i jego subfundusz traktowane są jako jeden podmiot prawny, tj. subfundusz nie jest traktowany jako odrębny podmiot prawny w świetle maltańskich przepisów. Planowane jest, że Fundusz będzie posiadał udziały w Spółce nieprzerwanie przez okres minimum dwóch lat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty