Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.978.2022.4.MG
W zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłatami zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy na rzecz wspólników.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłatami zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy na rzecz wspólników. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 17 stycznia 2023 r. (wpływ 17 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego:
Udziałowcami Spółki jest siedem osób fizycznych będących polskimi rezydentami podatkowymi. Udziałowcy Spółki prowadzą gospodarstwa rolne, jednoosobowe działalności gospodarcze, jak również są udziałowcami i członkami zarządu w spółkach prawa handlowego. Spółka prowadzi działalność w przedmiocie (...). Spółka prowadzi działalność gospodarczą od ponad 20 lat. Udziałowcy Spółki zadbali o wyposażenie Spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej, o czym świadczą rozwój Spółki i jej aktualna pozycja rynkowa. Spółka zamierza zadecydować o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b Ryczałt od dochodów spółek (dalej także: „ryczałt”).
A. Spółka, w ramach prowadzonej działalności, zamierza dokonywać poniższych transakcji/czynności z podmiotami powiązanymi, gdzie zostały zidentyfikowane powiązania o charakterze rodzinnym/osobowym (dalej również „Podmioty powiązane”):
1.Najem nieruchomości - Spółka zamierza realizować umowy najmu nieruchomości zarówno z podmiotami niepowiązanymi, jak również powiązanymi. Wszystkie transakcje związane z zakupem dokumentowanych usług, dokumentowane będą fakturami VAT. Umowy najmu będą miały charakter umów odpłatnych oraz zawartych na czas nieokreślony i określony, zgodnie z treścią poszczególnych umów najmu. Profil działalności prowadzonej przez Spółkę wymaga zapewnienia Spółce dostępu do odpowiedniej infrastruktury: powierzchni magazynowych, biurowych i przestrzeni parkingowej. Wraz z rozwojem Spółki, zwiększeniem skali jej działalności oraz utworzeniem oddziałów (trwają prace nad uruchomieniem kolejnych), pojawiła się konieczność zapewnienia powierzchni magazynowo - biurowych. Przyjęty model biznesowy Spółki dopuszcza wynajmowanie nieruchomości handlowych od podmiotów trzecich na cele prowadzonej działalności handlowej. Biznesowy model współpracy obrany przez strony transakcji zakłada, że Wynajmujący będzie świadczył na rzecz Spółki usługi najmu powierzchni magazynowo - biurowych, w zamian, za co Spółka zapłaci Wynajmującemu należny czynsz najmu nieruchomości, ustalony w oparciu o kryteria rynkowe oraz mające odniesienie do rzeczywistej specyfiki wynajmowanych powierzchni i lokalnego rynku najmu nieruchomości użytkowych. Ze względu na ogólnopolski charakter działalności Spółki, elementem koniecznym dla potrzeb prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę jest zapewnienie jej dostępu do powierzchni magazynowo-handlowych oraz biurowych, jak również możliwości korzystania z infrastruktury w postaci parkingów i dróg dojazdowych. Istotną rolę na rynku w branży rolniczej odgrywa lokalizacja powierzchni magazynowych, w miejscach z optymalnym dojazdem dla kontrahentów i dostawców. Z uwagi na specyfikę branży, a w szczególności wzrastającą konkurencję i związane z tym niepewne prognozy długoterminowe dot. opłacalności prowadzenia działalności na danym rynku lokalnym, z obiektywnego punktu widzenia za bardziej optymalny i ekonomicznie uzasadniony należy uznać krótko, bądź długoterminowy najem nieruchomości, niż jej zakup (zarówno jednorazowy bądź w ramach leasingu/kredytu). Podkreślić w tym miejscu należy, że Spółka zamierza realizować umowy najmu w części lokalizacji również z podmiotami zewnętrznymi, niepowiązanymi ze Spółką. Transakcje najmu nieruchomości pomiędzy podmiotami powiązanymi, a Spółką ustalane będą na warunkach rynkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty