Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.236.2022.2.KW
CIT - dotyczy ulgi na robotyzację art. 38eb.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:
‒Wnioskodawca jest uprawniony do dokonania odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na Robota zgodnie z art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, poprzez jednorazowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów nabycia Robota, czy poprzez odliczanie od podstawy opodatkowania 50% odpisów amortyzacyjnych dokonanych od Robota w latach 2022 – 2026;
‒podstawą do określenia kwoty ulgi na robotyzację przysługującej Wnioskodawcy będzie wyłącznie wartość Robota, czy cała wartość początkowa środka trwałego przyjęta do celów amortyzacji podatkowej, uwzględniająca w szczególności wartość urządzeń peryferyjnych, oprogramowania, montażu i uruchomienia Robota;
‒Wnioskodawca postąpi prawidłowo, rozliczając kwotę przysługującej mu ulgi na robotyzację, w związku z nabyciem Robota, na etapie rozliczenia rocznego, nie uwzględniając tej ulgi w zaliczkach na podatek dochodowy płaconych w trakcie roku podatkowego.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 stycznia 2023 r. (data wpływu 27 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej również: Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, będącą polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, prowadzącą działalność gospodarczą na terytorium Polski.
Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy według PKD 2007 jest produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych (29.31.Z). Wnioskodawca specjalizuje się w projektowaniu i produkcji cewek, czujników i włączników (np. temperatury, ciśnienia, poziomu oleju, poziomu paliwa, prędkości i położenia wału korbowego oraz systemów ABS) dla przemysłu motoryzacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty