23.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.692.2024.1.AN

Kwota zwróconych poszczególnym spółkom z Grupy X środków pieniężnych nie stanowi dla Wnioskodawcy kosztu uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 

7 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku zprzedstawionym stanem faktycznym kwota zwróconych poszczególnym spółkom z Grupy X środków pieniężnych stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Uzupełnili go Państwo pismem z 12 listopada 2024 r. (wpływ do Organu 2 grudnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca :

Opis stanu faktycznego

Spółka z o.o. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”), zajmuje się outsourcingiem funkcji finansowych (…). Spółka podpisała z wybranymi spółkami z Grupy X umowę generalną na świadczenie usług outsourcingowych polegających na świadczeniu następujących usług:

(…).

Spółka zajmowała się również obsługą kasową dla kilku podmiotów należących do Grupy X w ramach ww. umowy. W Spółce obsługą kasową zajmowała się jedna z pracownic Spółki.

Zgodnie z przepisami z zakresu rachunkowości, w określonych odstępach czasu (na ostatni dzień roku bilansowego), dokonywano inwentaryzacji. Ostatnia inwentaryzacja miała miejsce na koniec 2023 roku. Komisja inwentaryzacyjna nie stwierdziła braku środków w kasach poszczególnych spółek.

W 2024 roku podjęto decyzję o likwidacji kas gotówkowych. W lipcu 2024 r. pracownica zajmująca się obsługą kasową zakończyła pracę w Spółce w związku z przejściem na emeryturę. Pracownica ta udała się w tym samym dniu do oddziału banku, aby wpłacić środki z kasy gotówkowej na konta poszczególnych podmiotów. Dokonała również stosownych wpisów w systemie księgowym zerujących bilansowy stan środków pieniężnych na poszczególnych kontach kas. W kolejnych dniach wykryto, że na rachunki bankowe poszczególnych podmiotów wpłynęły kwoty mniejsze niż zaksięgowane lub w ogóle nie wpłynęły zaksięgowane środki. W wyniku sprawdzenia stanu rachunków ustalono, że braki środków pieniężnych w kasach poszczególnych spółek wynoszą łącznie ponad czterysta tysięcy PLN. Były to środki pieniężne powierzone Spółce w związku z świadczeniem przez nią usług na podstawie generalnej umowy o świadczeniu usług outsourcingowych. W wyniku przeprowadzonego wewnętrznego postępowania wyjaśniającego ustalono, że pracownica zajmująca się prowadzeniem kas dokonała przywłaszczenia wskazanej wyżej kwoty. O zaistniałej sprawie niezwłocznie poinformowano właściwe organy, w tym skierowano zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa tj. przywłaszczenia mienia powierzonego, do Prokuratury Rejonowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne