Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.483.2022.3.MR
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 stycznia 2023 r. (wpływ 4 stycznia 2023 r.) oraz pismem z 2 stycznia 2023 r. (wpływ 23 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka X (dalej jako Spółka) jest spółką kapitałową, aktywnym podatnikiem VAT.
Spółka nabyła od innej spółki 1 lipca 2022 r. prawo wieczystego użytkowania nieruchomości położonych w (...) oraz własność znajdujących się na nim 3 budynków produkcyjnych, 4 budynków niemieszkalnych, budowli i urządzeń. Spółka wykorzystywała nieruchomość do prowadzonej działalności gospodarczej, na tej nieruchomości wyburzyła część budynków i pozyskiwała złom, część budynków niemieszkalnych nie zburzono i nadal pozostało na nieruchomości. Przy nabyciu nieruchomości Spółka odliczyła podatek VAT, natomiast w okresie posiadania nieruchomości nie dokonywała jej modernizacji, która zwiększyłaby jej wartość o co najmniej 30%. Spółka nie zakwalifikowała nieruchomości jako środki trwałe, gdyż nie zakładała, że będzie je posiadała przez okres dłuższy niż rok.
Numery ksiąg wieczystych nieruchomości: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M.
Są to grunty oddane w użytkowanie wieczyste i budynki niemieszkalne. W najbliższych miesiącach Spółka zamierza sprzedać nabytą nieruchomość. W tym celu, xx października 2022 r. została podpisana umowa rezerwacyjna, wpłacono 50 tys. opłaty rezerwacyjnej. Opłata rezerwacyjna zostanie zakwalifikowana na poczet zaliczki przy podpisywaniu właściwej umowy notarialnej kupna-sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty