02.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.38.2023.2.WN

Uznanie czynności wykonywanych przez Państwa – Uczestnika w strukturze cash-poolingu za niepodlegające opodatkowaniu VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności wykonywanych przez Państwa – Uczestnika w strukturze cash-poolingu za niepodlegające opodatkowaniu VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce i polskim rezydentem podatkowym.

Wnioskodawca wraz z podmiotami powiązanymi („Uczestnicy”) i niepowiązanym bankiem z siedzibą w Polsce („Bank”) zamierza zawrzeć umowę („Umowa") polegającą na uczestnictwie w grupowym systemie zarządzania płynnością finansową („Cash Pooling”).

Cash Pooling jest usługą należącą do zakresu usług bankowych. Polega na umożliwieniu przez banki grupom kapitałowym bardziej efektywnego zarządzania środkami pieniężnymi i limitami zadłużenia oraz korzystania przez poszczególne spółki z grupy kapitałowej ze wspólnej płynności finansowej. Na podstawie Umowy Bank będzie świadczył na rzecz Wnioskodawcy oraz pozostałych Uczestników usługę Cash Poolingu.

Wśród Uczestników będą znajdować podmioty powiązane z Wnioskodawcą z siedzibą w Polsce lub za granicą.

Nie jest wykluczone, że do Cash Poolingu, już po jego uruchomieniu, dołączać będą inne podmioty powiązane z Wnioskodawcą, z siedzibą w Polsce lub za granicą.

W ramach Cash Poolingu, jeden z Uczestników pełnić będzie rolę Agenta („Agent”). Agent reprezentuje pozostałych Uczestników wobec Banku. Rachunek Agenta, na którym dochodzi do konsolidacji sald Uczestników jest wyodrębnionym rachunkiem rozliczeniowym. Rolę Agenta pełnić będzie podmiot inny niż Wnioskodawca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne