Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1011.2022.2.BS
Dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 stycznia 2023 r. (data wpływu 18 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2019 poz. 1387, dalej: ustawa o PIT).
Wnioskodawca w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczy usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania. Działalność jest wykonywana w formie umów z klientami zagranicznymi (dalej: Kontrahenci), w ramach których Wnioskodawca przenosi na Kontrahentów całość praw majątkowych do wytwarzanych dzieł (programów komputerowych) w zamian za wynagrodzenie. Usługi są wykonywane w całości zdalnie, na terytorium Polski. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz stosuje liniową stawkę opodatkowania 19%.
Działalność Wnioskodawcy opiera się na projektowaniu, prototypowaniu, tworzeniu, rozwijaniu i wdrażaniu systemów programów, programów oraz części programów, tworzonych w różnych językach programowania, tj. między innymi (...), (...), (...), a także, infrastruktury chmurowej na której programy są wykonywane, włączając, ale nie ograniczając się do: baz i hurtowni danych, maszyn wirtualnych oraz środowisk wirtualnych, kontenerowych oraz innych środowisk orkiestrujących i wykonawczych (dalej: Oprogramowanie) na zlecenie Kontrahenta. Oprogramowanie wytwarzane i dostarczane przez Wnioskodawcę wpisuje się funkcjonalnie w szeroko pojętą tematykę finansów ilościowych w kontekście inwestowania na globalnych rynkach kapitałowych, włączając, ale nie ograniczając się do: zautomatyzowanego handlu algorytmicznego, ilościowych strategii inwestycyjnych, zarządzania ryzykiem inwestycyjnym, optymizacji alokacji portfeli inwestycyjnych, oraz inżynierii danych i data science.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty