Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1035.2022.2.MS2
W zakresie powstania przychodu w związku z wycofaniem nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników jako zwrot wkładu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
16 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku Spółki jawnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani wspólnikiem spółki osobowej, która prowadzi działalność pod nazwą Spółka Jawna (zwana dalej „Spółką”). Podlega Pani opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce.
Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Umowa spółki została zawarta w dniu 27 stycznia 2005 r., zaś z dniem 21 lutego 2005 r. Spółka została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne.
Spółka w swojej działalności gospodarczej wykorzystuje m.in. nieruchomość położoną w (…) objętą księgą wieczystą numer (…), prowadzoną przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w (…) stanowiącej trzy działki oznaczone jako pgr. (…) o połączonej powierzchni 2118 m2, zabudowaną budynkiem administracyjnym i chłodniami, rampami oznaczonym jako budynki przemysłowe i pozostałe budynki niemieszkalne
Przedmiotowa nieruchomość została kupiona przez Panią w dniu 12 września 2001 r. w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej i wprowadzona w całości do środków trwałych jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią pod firmą (…), a następnie dnia 31 grudnia 2005 r. wniesiona w ramach aportu przedsiębiorstwa do Spółki. Aportu tego dokonała Pani i Pani mąż (oboje będący wspólnikami Spółki), ponieważ przedsiębiorstwo należało do małżeńskiej wspólności majątkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty