Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.886.2022.2.DA
Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej na małoletnie i pełnoletnie dziecko.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 października 2022 r. został złożony przez Panią wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej na małoletnie dziecko i pełnoletnie dziecko. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 grudnia 2022 r. (wpływ 29 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od września 2019 r. nie mieszka Pani ze swoim mężem …urodzonym ..., z którym jest Pani w trakcie rozwodu, mają Państwo wspólność majątkową, ale rozliczają się osobno.
Mają Państwo dwóch synów. Młodszy syn … urodzony … mieszka razem z Panią, starszy syn … urodzony … mieszka osobno od września 2020 r.
W rozliczeniu rocznym za 2020 r. i za 2021 r. skorzystała Pani z ulgi na dwoje dzieci. Z tego co Pani wiadomo, Pani mąż również skorzystał z ulgi i odliczył dzieci lub dziecko od podatku. W Pani ocenie Pani mąż dokonał odliczenia dzieci bezpodstawnie, gdyż dzieci mieszkały z Panią (starszy syn do września 2020 r., młodszy syn cały czas). Ponadto, Pani mąż jest w dużym konflikcie ze starszym synem, tj. Pani mąż założył synowi sprawę karną w 2020 r., sygn. akt … - Prokuratura Rejonowa w …, która została umorzona. Pani mąż nie utrzymuje kontaktów ze starszym synem i nie akceptuje go jako syna, karze mu mówić do siebie „Pan”.
Z informacji uzyskanych ze stron internetowych wynika, że „ulga na dzieci przysługuje rodzicom, z którymi dziecko zamieszkuje. Warunkiem zastosowania ulgi jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Polega to na sprawowaniu pieczy nad dzieckiem oraz wychowaniu dziecka. Posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania) podobnie jak utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów nie wystarcza do zastosowania ulgi”
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty