27.04.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2022 r., sygn. II CSKP 77/22

W przypadku nieuzyskania prawa do nieruchomości objętej działaniem dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta w wyniku niewłaściwego złożenia wniosku oraz braku skutecznego odwołania od decyzji odmownych, odpowiedzialność Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego za szkodę poniesioną przez byłego właściciela gruntów jest wyłączona, jeżeli nie wykaże się bezprawności ich działań na drodze administracyjnej lub sądowej oraz jeśli roszczenie odszkodowawcze zostanie zgłoszone po upływie przewidzianego terminu przedawnienia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Władysław Pawlak (przewodniczący) ‎

SSN Agnieszka Piotrowska

‎SSN Marta Romańska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. M. ‎przeciwko Miasto W. i Skarbowi Państwa - Prezydentowi ‎m. W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 27 kwietnia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od postanowienia Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 23 stycznia 2019 r., sygn. akt I ACa (…),

1) oddala skargę kasacyjną;

2) odstępuje od obciążenia powódki kosztami postępowania kasacyjnego na rzecz pozwanych.

Uzasadnienie

Powódka K. M. wniosła o zasądzenie solidarnie od m. W. oraz Skarbu Państwa - Prezydenta m. W. kwoty 8.646.000 zł z odsetkami od wniesienia pozwu, jako odszkodowania za szkodę sprowadzającą się do tego, że nie uzyskała prawa do nieruchomości objętej działaniem dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. W. (Dz.U. Nr 50, poz. 279 ze zm.; dalej - dekret o gruntach (…))

Pozwani m. W. i Skarb Państwa - Prezydent m. W. wnieśli o oddalenie powództwa

Wyrokiem z 22 lutego 2017 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo. Sąd Okręgowy ustalił, że 16 sierpnia 1948 r. w Dzienniku Urzędowym Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego m. W. Nr (…) zostało opublikowane ogłoszenie o objęciu w posiadanie przez Gminę m. W. m. in. gruntów O. wsi S., obejmujących działkę nr 37, będącą własnością M. F., matki powódki. 4 września 1948 r. M. F. wystąpiła do Okręgowego Urzędu Likwidacyjnego w W. o przywrócenie jej posiadania tej nieruchomości. Postanowieniem z 31 sierpnia 1951 r. Prezydium Rady Narodowej m. W. odmówiło uwzględnienia wniosku, wskazując, że do utraty prawa do nieruchomości przez M. F. doszło nie w wyniku wojny, jak tego wymagał art. 15 ust. 1 dekretu z 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz.U. Nr 13, poz. 87), lecz wskutek wejścia w życie dekretu o gruntach (…), na podstawie którego własność oraz posiadanie nieruchomości przeszły najpierw na Gminę m. W., a potem na Skarb Państwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne