07.06.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. II CSKP 1274/22

Ocena abuzywności klauzul umownych powinna być dokonywana na podstawie okoliczności istniejących w chwili zawarcia umowy, a nie w oparciu o okoliczności zaistniałe w toku jej wykonywania, podkreślając konieczność uwzględnienia woli i zrozumienia stron oraz przewidywalności skutków umowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący)

‎SSN Leszek Bosek

‎SSN Maciej Kowalski (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 7 czerwca 2023 r. w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej S. F. i A. S.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
‎z 26 stycznia 2021 r., I ACa 246/20,
‎w sprawie z powództwa S. F. i A. S.
‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W.
‎o zapłatę,

uchyla zaskarżony wyrok w punkcie pierwszym w części oddalającej apelację powodów oraz w punkcie drugim w całości ‎i sprawę w tym zakresie przekazuje Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia ‎o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd pierwszej instancji ustalił, że 19 czerwca 2007 r. powodowie zawarli z pozwaną umowę kredytu. Jego uzgodniona wysokość wynosiła 201 020 CHF. Ustalono, że wypłata kredytu nastąpi w trzech transzach po 150 000 zł każda. Do przeliczenia franków szwajcarskich na złotówki przyjęto kurs kupna stosowany w banku w dniu wypłaty. Łącznie strona pozwana wypłaciła powodom 441 108 zł, co po uwzględnieniu składki ubezpieczeniowej oraz prowizji banku stanowiło równowartość 201 020 CHF według kursów obowiązujących w banku w datach poszczególnych operacji. Do października 2011 r. powodowie spłacali raty kredytu w złotówkach. Następnie, za wyjątkiem czterech wpłat, dokonywali spłat w CHF.

Za abuzywne w rozumieniu art. 385 § 1 k.c. Sąd pierwszej instancji uznał postanowienie § 2 ust. 2 zd. 4 umowy, zgodnie z którym w przypadku wypłaty w złotych lub innej walucie niż określona w pkt. 2 tabeli (CHF) bank zastosuje kurs kupna CHF opublikowany w obowiązującej w banku tabeli kursów dla kredytów mieszkaniowych i konsolidacyjnych w walutach obcych Banku S.A., obwiązujący w banku w dniu wypłaty transzy kredytu. Sąd ocenił natomiast, że nie ma charakteru abuzywnego § 6 ust. 1 umowy, który przewidywał, że powodowie mogli spłacać kredyt w złotych, walucie kredytu lub innej walucie obcej, a w przypadku spłaty kredytu w złotych bank przyjmował kurs CHF obowiązujący w banku na dwa dni przed terminem spłaty kwoty kredytu, a więc w dniu, w którym kredytobiorcy mieli zapewnić środki na spłatę rat kredytu, znali bowiem kurs, jaki będzie przyjęty przez bank do wyliczenia wysokości raty w złotych i mogli podjąć decyzję, czy kurs ten jest dla nich odpowiedni i w przypadku braku jego akceptacji spłacić ratę kredytu w innej walucie. Nawet gdyby uznać, że § 6 ust. 1 umowy w częściach dotyczących możliwości spłaty kredytu w złotówkach oraz innej walucie obcej niż CHF nie ma abuzywnego charakteru, to powodom pozostawała możliwość dokonywania, za zgodą banku, spłat kredytu w walucie kredytu, tj. CHF. Gdyby natomiast uznać, że abuzywne jest postanowienie uzależniające możliwość spłaty kredytu w walucie kredytu od zgody banku, to należałoby przyjąć, że zastrzeżenie to nie istnieje i kredytobiorcy mogą spłacać kredyt w walucie kredytu bez uzyskiwania zgody banku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne