27.04.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2022 r., sygn. II PSKP 83/21

1. W pojęciu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych mieszczą się trzy elementy: 1) bezprawność zachowania pracownika (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego), 2) naruszenie albo zagrożenie interesów pracodawcy oraz 3) zawinienie obejmujące zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo. W pierwszej więc kolejności rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. odnosi się do sytuacji, w których pracownik naruszył swoje podstawowe obowiązki pracownicze (a więc zachował się bezprawnie).

2. Stanowisko, że niecelowość przywrócenia do pracy może być spowodowana nawet niezawinionymi okolicznościami dotyczącymi osoby pracownika, nie oznacza akceptacji utraty zaufania do pracownika nieopartej na racjonalnych i obiektywnych przesłankach. Usprawiedliwiony interes pracodawcy, wyrażający się niezmuszaniem do dalszego zatrudniania nielojalnego pracownika i tym samym uzasadniający odmowę przywrócenia go do pracy, musi mieć oparcie w rzeczywistych przyczynach uniemożliwiających dalszą współpracę.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący) ‎

SSN Krzysztof Rączka ‎

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. S. ‎przeciwko P. Spółka Akcyjna w W. ‎o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 kwietnia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Z. ‎z dnia 7 maja 2020 r., sygn. akt IV Pa (…),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od P. Spółki Akcyjnej w W. na rzecz K. S. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód K. S. wniósł o przywrócenie do pracy na stanowisku radcy prawnego w pozwanym P. S.A. w W.

Wyrokiem z dnia 16 grudnia 2019 r. Sąd Rejonowy w Z. przywrócił powoda do pracy w P. S.A. w W. (dalej także jako P.) na dotychczasowych warunkach pracy i płacy oraz orzekł o kosztach postępowania.

Sąd Okręgowy w Z., wyrokiem z dnia 7 maja 2020 r., oddalił apelację pozwanej Spółki od wyroku Sądu Okręgowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne