Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.795.2022.1.IR
Możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów po przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 6 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan wniosek pismem złożonym 8 września 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. W 2021 r. przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej, na podstawie wpisu do CEiDG, w ramach której prowadził księgi rachunkowe, przekraczały równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro (według kursu określonego w art. 3 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
W dniu 1 marca 2022 r. doszło do przekształcenia, na podstawie art. 551 § 5 oraz art. 5841 in. Kodeksu spółek handlowych („ksh”) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością („sp. z o.o.”). Wnioskodawca aktualnie jest wspólnikiem spółki powstałej w wyniku przekształcenia. Wnioskodawca wykreślił dotychczasową działalność gospodarczą z datą 28 lutego 2022 r.
Po przekształceniu, Wnioskodawca założył ponownie indywidualną działalność gospodarczą. Wnioskodawca przed przekształceniem podjął decyzję o wypłacie zysku z lat poprzednich. W zakresie części zysku, z uwagi na brak środków w przedsiębiorstwie, Wnioskodawca utworzył zobowiązanie wobec właściciela przedsiębiorstwa, które obecnie z uwagi na brak wypłaty na rzecz Wnioskodawcy, jest w sp. z o.o. zobowiązaniem wobec wspólnika. Wypłaty na rzecz Wnioskodawcy przed zmianą formy prawnej prowadzonej działalności nie udało dokonać się m.in. z uwagi na „zamrożenie” środków pieniężnych w realizowane przez przedsiębiorstwo kontrakty czy termin realizacji należności przez część kontrahentów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty