29.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.499.2024.1.KP

Ustalania limitu w zakresie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 13 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalania limitu w zakresie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą od (...) 2004 roku jednoosobową działalność gospodarczą, która została zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność jest zakwalifikowana jako PKD 49.41.Z - Transport drogowy towarów.

Podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.

Dla celów rozliczeń podatkowych, Pan, ze względu na przekroczenie limitu uprawniającego do prowadzenia księgowości w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w 2022 roku, obecnie prowadzi rachunkowość w formie ksiąg rachunkowych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zajmuje się Pan ponadto wynajmem i dzierżawą samochodów osobowych i furgonetek - PKD 77.12.Z. Posiadana flota pojazdów, które Pan wynajmuje, jest przedmiotem umów leasingu operacyjnego.

Na potrzeby prowadzenia księgowości, klasyfikuje Pan umowy leasingu zgodnie z ustawą o rachunkowości. Ponadto nie korzysta Pan z dobrowolnego uproszczenia, które pozwala klasyfikować leasingi zgodnie z ustawą o PIT dla celów bilansowych.

W efekcie obecnie wszystkie leasingi Pana są operacyjne z punktu widzenia podatkowego, ale finansowe z punktu widzenia prawa bilansowego.

Samochody w leasingu finansowym stanowią środek trwały od momentu przyjęcia do użytkowania i są amortyzowane na potrzeby prowadzenia księgowości. Podatkowo nie powstaje środek trwały, albowiem z punktu widzenia podatkowego jest to leasing operacyjny i nie są naliczane podatkowe odpisy amortyzacyjne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne