Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.548.2024.1.DP
Możliwość zastosowania zwolnienia, tzw. ulga 4+ do przychodu z działów specjalnych produkcji rolnej przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski. Osiąga Pan przychody z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach wskazanych w art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy PIT). W związku z faktem, że prowadzi Pan księgi rachunkowe, to rozlicza przychody na zasadach wskazanych dla przychodów z działalności gospodarczej, tj. na zasadach wskazanych w art. 14 ustawy PIT (według skali podatkowej).
Powziął Pan wątpliwość co do możliwości stosowania wprowadzonej do przepisów ustawy tzw. ulgi 4+, wskazanej w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy PIT, w związku z osiąganymi przychodami z działów specjalnych produkcji rolnej.
Zgodnie ze wskazanym przepisem, ulga polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów, maksymalnie do kwoty 85 528 zł, osiągniętych przez podatnika m.in. z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5% stawką (tzw. ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Warunek sprawowania władzy rodzicielskiej w stosunku do co najmniej czworga dzieci w roku podatkowym jest spełniony. Dodatkowo wskazuje Pan, że w stosunku do Pana dzieci nie miały zastosowania przepisy dotyczące 19% podatku liniowego lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyłączeniem przychodów z najmu prywatnego) w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń, oraz dotyczące opodatkowania dochodów na zasadach określonych w ustawie o podatku tonażowym lub w ustawie o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, wyłączające możliwość skorzystania z przedmiotowej ulgi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty