09.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.349.2024.4.MM

Prawidłowość dokumentowania transakcji nabycia wirtualnych przedmiotów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 15 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 czerwca 2024 r. (wpływ 28 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Forma opodatkowania prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej to KPiR.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą zarejestrowaną pod symbolem PKD 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Prowadzi Pan podatkową książkę przychodów i rozchodów, nie jest Pan zarejestrowany jako płatnik podatku od towarów i usług w Polsce ani w Unii Europejskiej.

Przedmiotem działalności jest sprzedaż „wirtualnych przedmiotów” – (...).

Prowadzi Pan podatkową książkę przychodów i rozchodów, nabywa Pan również towar (zakup) przez Internet, który potem odsprzedaje Pan dalej. Niestety zakupiony przez Pana towar „wirtualny” nie jest sprzedawany przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, nie wystawiają również żadnych umów kupna sprzedaży, przeważnie towar mieści się w kwocie do 1000 zł, transakcja dokonywana jest przez strony internetowe, na konta bankowe.

Dowodem wewnętrznym nazywa Pan dokument zakupu towaru wirtualnego, gdzie dowodem jest wyłącznie przelew bankowy. Pan wpisuję datę operacji, jego ilość, cenę jednostkową i wartość oraz Pana podpis potwierdzający, iż taki przedmiot wirtualny zakupił Pan w obrocie internetowym.

Dowodem zewnętrznym jest również wyłącznie dowód przelewu bankowego lub innego internetowego systemu płatności. Reszta danych pochodzi z Pana zapisów wskazujących datę zakupu, nazwę „wirtualnego przedmiotu”, cenę zakupu „wirtualnego przedmiotu”, ilość zakupionych wirtualnych przedmiotów. Opis wirtualnego przedmiotu pochodzi od Pana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne