Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.641.2022.1.KF
Dotyczy wniesienia wierzytelności z tytułu pożyczki do spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani, stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wierzytelności z tytułu pożyczki tytułem wkładu niepieniężnego do spółki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku PIT.
Pozostaje Pani w związku małżeńskim (obecnie jest w separacji ze swoim mężem od dnia 20 lutego 2021 roku). Do dnia 5 października 2020 r., Pani wraz z mężem pozostawali w ustroju ustawowej wspólności małżeńskiej, a ich udziały w majątku wspólnym były równe. Dnia 5 października 2020 r. zawarła Pani wraz z mężem w formie aktu notarialnego umowę majątkową małżeńską ustanawiającą między małżonkami rozdzielność majątkową. Dnia 23 grudnia 2021 r. zawarła Pani wraz z mężem w formie aktu notarialnego umowę, na podstawie której dokonali częściowego podziału majątku, który wcześniej był objęty współwłasnością małżonków. W wyniku podziału przypadły Pani składniki majątkowe, które mieszczą się w udziale jaki przysługiwał Pani w majątku dorobkowym małżeńskim.
Wskutek tego podziału do Pani majątku przeniesiona została m.in. wierzytelność z tytułu umowy pożyczki udzielonej osobie trzeciej w trakcie trwania ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej pomiędzy Panią a mężem, z środków objętych wówczas tą wspólnością ustawową małżeńską. Umowa pożyczki została zawarta przez Pani męża, za jej zgodą, w dniu 23 stycznia 2017 r. (dalej: "Pożyczka"). Umowa była kilkukrotnie aneksowana. Chociaż w umowie zostało wskazane, że Pożyczka została udzielona w ramach działalności gospodarczej Pani męża, na wypłatę Pożyczki zostały przeznaczone środki pieniężne należące do majątku wspólnego Pani i męża. Aktualnie Pożyczka pozostaje niespłacona.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty