22.09.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.469.2022.1.IK

Zwolnienie z opodatkowania czynności polegających na pełnieniu funkcji likwidatora funduszu inwestycyjnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania czynności polegających na pełnieniu funkcji likwidatora funduszu inwestycyjnego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Bank jest bankiem krajowym, w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1376 z późn. zm.) oraz zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Na podstawie zawartej umowy „Wnioskodawca” lub „Bank pełni funkcję depozytariusza dla towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), w ramach której Bank przechowywał aktywa funduszu inwestycyjnego.

W/w Fundusz został zarejestrowany i działał zgodnie z przepisami polskiego prawa oraz miał siedzibę w Polsce. W związku z utratą przez TFI licencji na zarządzanie funduszami inwestycyjnymi, Bank stał się reprezentantem funduszu do czasu znalezienia na rynku podmiotu, który przejmie zarządzanie nad funduszem. Podmiot zarządzający nie został znaleziony, a związku z rozpoczęciem likwidacji funduszu - likwidatorem został Bank, ipso iure, jako dotychczasowy depozytariusz funduszu, stosownie do art. 248 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. z 2021 r. poz. 605, 1595; dalej: „ustawa o funduszach inwestycyjnych”). Zadaniem Banku, jako likwidatora funduszu, stało się faktyczne upłynnianie aktywów oraz podejmowanie innych czynności zmierzających do likwidacji funduszu. Zgodnie bowiem z art. 249 ust. 1 w/w ustawy, likwidacja funduszu inwestycyjnego polega na zbyciu jego aktywów, ściągnięciu należności funduszu, zaspokojeniu wierzycieli funduszu i umorzeniu jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych przez wypłatę uzyskanych środków pieniężnych uczestnikom funduszu, proporcjonalnie do liczby posiadanych przez nich jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych. Z tytułu wykonywania czynności likwidatora funduszu Bank otrzymywał odrębne wynagrodzenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne