Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.440.2022.3.MBD
W zakresie dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło do Organu 23 sierpnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A sp. z o.o., (zwana dalej: „Wnioskodawcą”), jest firmą inżyniersko-informatyczną zajmującą się przetwarzaniem i udostępnianiem informacji drogowej, a także tworzeniem oraz rozwijaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Polski i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Koszty prowadzonych prac rozwojowych, które są elementem pytań, nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od postawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Typowymi usługami oferowanymi przez Wnioskodawcę jest opracowywanie i przetwarzanie danych dotyczących stanu technicznego sieci drogowej (równość nawierzchni, nośność, uszkodzenia powierzchniowe takie jak spękania, czy wyboje), ewidencja elementów pasa drogowego, badanie natężenia oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Rezultaty prac są wizualizowane w postaci map, wykresów oraz udostępniane w systemach internetowych, jak również w ramach platform wizualizacji danych zagregowanych z baz danych drogowych. Wnioskodawca prowadzi też działalność rozwojową. W szczególności tworzy i rozwija platformę do przechowywania i udostępniania informacji drogowych oraz protokoły do ich przesyłania pomiędzy różnymi modułami (platforma X). Rozwijana i stale udoskonalana platforma X pozwala na interaktywny dostęp do danych o stanie nawierzchni drogowej. Dane zebrane podczas różnych kampanii pomiarowych, często przez kilka typów specjalistycznych pojazdów, są konsolidowane do jednorodnej postaci i prezentowane użytkownikom w postaci map tematycznych, profili liniowych oraz zestawień tabelarycznych. Są one uzupełniane o zdjęcia nawierzchni oraz fotorejestrację pasa drogowego. Drugim rodzajem działalności rozwojowej jest tworzenie dedykowanego oprogramowania. W szczególności, w latach 2018-2021 spółka zaprojektowała od podstaw i zaimplementowała nowy system wspomagający zarządzanie infrastrukturą torową o nazwie (…). Składa się on z centralnej bazy danych opartej o specjalnie opracowany system lokalizacji na sieci tramwajowej, aplikacji stacjonarnej umożliwiającej podgląd oraz zarządzanie tymi danymi oraz kilku wariantów aplikacji mobilnej służącej do wsparcia pracy terenowej toromistrzów, planowania zadań oraz ewidencji prac ekip remontowych. Pierwszym klientem, który kupił ten system są (…). Spółka prowadzi ewidencję czasu pracy za pomocą wewnętrznego systemu. Ewidencja daje możliwość określenia, ile godzin zostało poświęcone przez konkretnego pracownika na wykonanie danego zadania w poszczególne dni. Takie same zasady ewidencji czasu pracy obowiązują osoby wykonujące obowiązki w ramach umowy o pracę, umowy o dzieło jak i umowy zlecenia. Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej w CIT, związanej z pracami nad systemem (…) oraz platformą X.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty