Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.666.2022.2.JC
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych we wniosku stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 sierpnia 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie programowania komputerowego. Głównym przedmiotem jego działalności, zgodnie z treścią wpisu w CEiDG, jest 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem.
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zajmuje się m.in wytwarzaniem, rozwijaniem i ulepszaniem programów komputerowych.
Od 20 marca 2019 r. Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową i uzyskuje z tego tytuły dochody. Działalność Wnioskodawcy w powyższym zakresie ma charakter twórczy i obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 478), prowadzone przez Wnioskodawcę samodzielnie. W codziennej pracy Wnioskodawca, przez cały czas wykonywania działalności, tj. od 20 marca 2019 r., nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do planowania produkcji i projektowania rozwiązań w produktach (programach komputerowych), które wytwarza. W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca tworzy nowe programy komputerowe oraz zmienia i ulepsza istniejące. Celem prac rozwojowych jest poszerzanie wiedzy Wnioskodawcy z publicznie dostępnych źródeł oraz ze źródeł wewnętrznych Zamawiających, na zlecenie których Wnioskodawca tworzy nowe programy komputerowe. Dotyczą poznawania najnowszych narzędzi, praktyk i rozwiązań dostępnych na rynku. Celem jest zapewnienie jak najlepszej jakości wytwarzanych przez Wnioskodawcę produktów (programów komputerowych), zgodnie z aktualnymi trendami i z duchem innowacji. Prace rozwojowe prowadzone przez Wnioskodawcę każdorazowo kończą się pozytywnym wynikiem, jakim jest wypracowanie, zaprojektowanie i implementacja innowacyjnego rozwiązania problemu lub nowej części systemu w ramach produktów Zamawiającego 1 i Zamawiającego 2. Ponadto wynikiem prac rozwojowych jest nieustannie poszerzająca się wiedza Wnioskodawcy w zakresie oprogramowania oraz aktualnych trendów na rynku i w branży. Poza wytworzonym programem komputerowym, zdobywanie i poszerzanie i wykorzystywanie dostępnej wiedzy pomaga Wnioskodawcy w sposób bardziej świadomy podchodzić do przyszłych problemów związanych z planowaniem pracy i projektowaniem nowych produktów (programów komputerowych) oraz nowych funkcjonalności istniejących produktów. Dotyczy to zarówno codziennej pracy oraz nowych problemów, z którymi Wnioskodawca spotyka się na co dzień, jak również potencjalnych przyszłych projektów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty