30.06.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 30 czerwca 2022 r., sygn. II CSKP 883/22

Sąd rozpoznający sprawę powinien wykorzystać stosowne instrumenty procesowe, w tym także te przewidziane w art. 1561 i 1562 k.p.c. Przewodniczący ma zatem obowiązek pouczyć konsumenta o prawdopodobnym wyniku sprawy w świetle zgłoszonych twierdzeń i dowodów, tj. w szczególności o tym, czy - w ocenie sądu - istnieje możliwość utrzymania umowy po wyeliminowaniu z niej klauzul abuzywnych i jakie będą następstwa dalszego funkcjonowania stosunku prawnego o takiej treści.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Kowalski (przewodniczący) ‎

SSN Tomasz Szanciło ‎

SSN Jacek Widło (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa W. M. i M. M. ‎przeciwko […] Bank spółce akcyjnej w W. ‎o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 30 czerwca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] ‎z dnia 29 czerwca 2020 r., sygn. akt V ACa […],

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w […] do ponownego rozpoznania ‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Pozwem z 24 września 2019 r., wniesionym przeciwko […] Bank […] Spółce Akcyjnej z siedzibą w W., M. M. i W. M. domagali się pozbawienia wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego wystawionego przez pozwany Bank 18 listopada 2014 r., zaopatrzonego w klauzulę wykonalności postanowieniem Sądu Rejonowego w P. z dnia 28 stycznia 2015 r., wydanego w sprawie I Co […], z powodu nieważności albo bezskuteczności wywołanej abuzywnością podstawowych postanowień umowy pożyczki udzielonej powodom przez pozwany Bank 29 listopada 2010 r.

Strona pozwana wnosiła o oddalenie powództwa w całości. Przeczyła zarzutowi nieważności umowy zawartej przez strony, jak też bezskuteczności wskazanych w pozwie jej postanowień.

Wyrokiem z 31 października 2019 r. Sąd Okręgowy oddalił powództwo i zasądził solidarnie od powodów na rzecz pozwanej kwotę 10 817 zł tytułem kosztów procesu.

Sąd Okręgowy ustalił, że 29 listopada 2010 r. doszło do podpisania umowy, w której Bank zobowiązał się udzielić powodom pożyczki hipotecznej w wysokości 78 890 zł indeksowanej do euro, ze zmiennym oprocentowaniem. Powodowie zobowiązali się do spłacania pożyczki z odsetkami miesięcznie w ratach płatnych w złotych po ich przeliczeniu, według kursu sprzedaży euro z tabeli kursowej pozwanego Banku. Mieli jednak możliwość spłacania pożyczki w euro. Z powodu niewywiązywania się regularnie z tej powinności przez pożyczkobiorców pozwany Bank wystawił 18 listopada 2014 r. bankowy tytuł egzekucyjny, który postanowieniem Sądu Rejonowego w P. z 28 stycznia 2015 r. został zaopatrzony w klauzulę wykonalności do kwoty 72 390,16 euro.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne