Wyrok SN z dnia 28 września 2021 r., sygn. I CSKP 74/21
Klauzule indeksacyjne w umowach kredytowych indeksowanych kursem waluty obcej, które uprawniają bank do jednostronnego ustalania kursów walut bez oparcia o obiektywnie ustalone wskaźniki, są niedozwolonymi postanowieniami umownymi, naruszającymi dobre obyczaje oraz rażąco naruszającymi interesy konsumentów, i jako takie są niewiążące dla konsumentów.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Małgorzata Manowska (przewodniczący)
SSN Mariusz Łodko
SSN Kamil Zaradkiewicz (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa […] Bank S.A. w W.
przeciwko J. G.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 28 września 2021 r.,
skargi kasacyjnej strony powodowej
od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. akt VI ACa […],
oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny w (…) wyrokiem z 13 listopada 2018 r., po rozpoznaniu sprawy z powództwa (…) Bank S.A. w W. przeciwko J.G. o zapłatę, na skutek apelacji Powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z 2 lipca 2018 r., oddalił apelację.
Pozwem z 18 września 2015 r. Powód (…) Bank wniósł o zasądzenie od Pozwanego J.G. kwoty 89.366,17 zł wraz z odsetkami i kosztami procesu. Wskazał, iż strony zawarły umowę kredytu. Pozwany nie wywiązał się z terminowej spłaty i dlatego umowa została wypowiedziana przez bank. Podniósł, że na roszczenie składają się: należność główna, odsetki za korzystanie z kapitału, odsetki za opóźnienie jak również opłaty i prowizje. W dniu 23 września 2015 r. wydany został nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Pozwany J.G. wniósł sprzeciw od nakazu. Domagał się oddalenia powództwa i zasądzenia kosztów procesu. Zarzucił, że umowa jest nieważna w zakresie dotyczącym indeksacji do waluty obcej. Zarzucił także sprzeczności postanowień umowy z zasadami współżycia społecznego. Wskazał na wady swojego oświadczenia woli. Powód w odpowiedzi podtrzymał żądanie pozwu. Podniósł, że zastosowane przez niego klauzule indeksacji są skuteczne i wiążą Pozwanego. Na wypadek zaś, gdyby Sąd nie podzielił tego stanowiska wskazał, że skutkiem uznania klauzuli indeksacyjnych za nieobowiązujące, nie byłaby zmiana na kredytu na kredyt w złotych, ale należy zastosować właściwe przepisy dyspozytywne pozwalające na określenie prawidłowego mechanizmu ustalania kursów wymiany walut lub dotyczące walutowości zobowiązań. Sąd zaś powinien zastąpić bezskuteczne postanowienia postanowieniami przepisów prawa, które przywracają równowagę kontraktową stron. Wskazał, iż zastosowanie mieć powinien średni kurs franka szwajcarskiego ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Wyrokiem z 2 lipca 2018 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty