Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.533.2022.2.JM
Zważywszy na okoliczność, że to z Polską łączą Pana ściślejsze powiązania osobiste, bowiem to w Polsce zamieszkuje żona i dzieci, a także wyjazd nastąpił celem świadczenia pracy, uznaję, że to w Polsce posiada Pan ośrodek interesów życiowych. W konsekwencji, Pana miejscem zamieszkania dla celów podatkowych ustalonym w oparciu o normy kolizyjne zawarte w art. 4 ust. 2 umowy jest Polska. Oznacza to, że w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. oraz od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. podlegał/podlega Pan w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 23 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku podatkowego.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lipca 2022 r. (data wpływu 8 lipca 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W lipcu 2008 r. wyjechał Pan z Polski do Irlandii w celach zarobkowych. Od tego czasu na stałe mieszka i pracuje Pan w Irlandii. Ma Pan umowę o pracę na czas nieokreślony (kontrakt). Pracuje Pan min. 40 godzin tygodniowo. W 2009 r. dołączyła do Pana żona wraz z córką i zamieszkaliście razem w (…). W 2015 r. w Irlandii urodził się Państwu syn. W lipcu 2016 r. żona wraz z dwojgiem dzieci wróciła do Polski. Pan natomiast został w Irlandii. Planowali Państwo, że zostanie Pan rok i wróci do Polski. Niestety sytuacja się zmieniła i po dzień dzisiejszy, tj. 14 maja 2022 r. dalej Pan mieszka (wynajmuje wspólnie z kolegą mieszkanie), pracuje, płaci rachunki, podatki, składki emerytalne i społeczne. Natomiast w Polsce od lipca 2008 r. nie posiada Pan żadnych dochodów, nie posiadacie wraz z żoną domu lub mieszkania i nie jest Pan ubezpieczony. Pana żona po powrocie do Polski wynajęła mieszkanie, a w 2020 r. podjęła prace. Dzieci natomiast podjęły naukę w szkole we wrześniu 2016 r. Pan natomiast wspiera żonę finansowo. Przysługuje Panu w pracy 26 dni urlopu w ciągu całego roku wliczając wszystkie święta. Firma (hurtownia z żywnością), w której Pan pracuje, działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Urlop stara się Pan wykorzystywać na przyjazd do Polski. Posiada Pan certyfikat rezydencji wydany przez Urząd Skarbowy w Irlandii. Pana problem zaczął się w tym roku 2022, ponieważ dowiedział się Pan z prasy, że jest zobligowany do rozliczenia się za rok 2021 oraz lata następne w Polskim Urzędzie Skarbowym nawet mieszkając na stałe w innym państwie. Dlatego rozliczył się Pan wspólnie z żoną z Państwa dochodów za 2021 rok. Podczas próby wypełniania zeznania podatkowego napotkał Pan na kilka problemów. Mianowicie: dzwonił Pan do urzędu skarbowego jak i również do biur rachunkowości z zapytaniem czy w obecnej sytuacji, musi Pan składać zeznanie podatkowe w Polsce, będąc rezydentem Irlandii, jak i również rezydentem Polski (centrum interesów wspólnych). Wychodzi, że ma Pan podwójną rezydencję. Za każdym razem dostawał Pan odpowiedzi potwierdzające, jak i przeczące (zależy na jaką osobę natrafił Pan dzwoniąc). Wobec braku jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, postanowił Pan złożyć zeznanie podatkowe, aby uniknąć jakikolwiek nieprzyjemności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty