06.07.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.365.2022.1.KOM

Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy Lokalu niemieszkalnego i zastosowanie zwolnienia z podatku VAT dla dostawy Lokalu niemieszkalnego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe/w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie:

uznania, że dostawa Lokalu niemieszkalnego jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jest nieprawidłowe,

zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla dostawy Lokalu niemieszkalnego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT dostawy Lokalu niemieszkalnego i zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla dostawy Lokalu niemieszkalnego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stany faktycznego

Wnioskodawca A. Spółka z o.o. z siedzibą w (...) (dalej również jako „Spółka”) w dniu 7 maja 2014 r. nabyła na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomość stanowiącą lokal niemieszkalny (wraz z udziałem we własności gruntu), położony w (...), przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej (dalej jako „Lokal” lub „Nieruchomość”).

Nabycie Lokalu nastąpiło w wykonaniu zobowiązania wspólnika do wniesienia do Spółki (przy jej zawiązaniu) aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej jako „ZCP”), w skład której wchodził m.in. Lokal. Transakcja ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), a Spółce nie przysługiwało w stosunku do Nieruchomości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości.

Na moment wniesienia Nieruchomości aportem jej wartość początkowa, określona w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wspólnika wnoszącego Nieruchomość do Spółki, wynosiła 232.000,00 zł. Wartość ta została - zgodnie z zasadą kontynuacji amortyzacji przy aporcie ZCP - przyjęta za wartość początkową nieruchomości w Spółce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne