Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.202.2022.2.EJ
Czy koszty Opłat licencyjnych stanowią koszty, o których mowa w art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (koszty usług, opłat i należności zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi), a w konsekwencji czy ww. koszty nie podlegają ograniczeniu opisanemu w art. 15e ust. 1 ww. ustawy i mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w pełnej wysokości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 marca 2022 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z 22 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy koszty Opłat licencyjnych stanowią koszty, o których mowa w art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (koszty usług, opłat i należności zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi), a w konsekwencji czy ww. koszty nie podlegają ograniczeniu opisanemu w art. 15e ust. 1 ww. ustawy i mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w pełnej wysokości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 czerwca 2022 r. (data wpływu w tym samym dniu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A Sp. z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka należy do grupy kapitałowej B Group (dalej: „Grupa”), która jest ogólnoświatowym producentem leków i produktów weterynaryjnych. Podstawowym przedmiotem działalności A Sp. z o.o. jest dystrybucja leków i produktów weterynaryjnych na terytorium RP oraz dostawa leków i produktów weterynaryjnych do państw bałtyckich - Litwa, Łotwa, Estonia. W związku z prowadzoną działalnością, Spółka A Sp. z o.o. zawarła umowę (dalej: „Umowa”) ze Spółką C S.A. z siedzibą w (…), Francja, będącą francuskim podatnikiem podatku dochodowego i jednocześnie 100% udziałowcem Spółki A Sp. z o.o. Umowa dotyczy udzielenia licencji na korzystanie ze znaku towarowego i logo (dalej: „Znak towarowy”) oraz świadczenia usług zarządzania i IT. Zgodnie z Umową, Spółka otrzymała niewyłączne prawo do korzystania i zwielokrotniania Znaku towarowego w odniesieniu do działalności związanej z dystrybucją, marketingiem, promocją i rejestracją towarów (o ile jest wymagana na podstawie innych przepisów w szczególności prawa farmaceutycznego) na terytorium Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii. Znak towarowy jest powszechnie znany w środowiskach związanych z produkcją zwierzęcą, a w szczególności wśród hodowców, producentów i lekarzy weterynarii oraz jest w sposób jednoznaczny kojarzony z producentem. Znak towarowy jest nierozerwalnie związany z producentem oraz produktem, a co za tym idzie z jego nabyciem. Możliwość korzystania przez Spółkę ze Znaku towarowego jest niezbędna do prowadzenia dystrybucji produktów, ma zatem bezpośredni wpływ na samą możność prowadzenia przez Spółkę działalności w zakresie dystrybucji leków i produktów weterynaryjnych. Na podstawie zawartej Umowy Spółka jest zobowiązana do uiszczania na rzecz C S.A. NIP (…) wynagrodzenia za prawo do korzystania ze Znaku towarowego (dalej: „Opłaty licencyjne”). Wysokość Opłat licencyjnych została ustalona jako 2% rocznej wartości sprzedaży Spółki do podmiotów niepowiązanych, z wyłączeniem podatku VAT. Tym samym, poziom wynagrodzenia należnego Licencjodawcy z tytułu Opłaty licencyjnej jest zmienny i bezpośrednio skorelowany z wartością przychodu osiągniętego przez Wnioskodawcę z tytułu sprzedaży do podmiotów spoza Grupy: jeżeli zatem Spółka osiąga wyższe przychody ze sprzedaży Produktów, to wówczas poziom Opłaty licencyjnej rośnie wprost proporcjonalnie do osiąganych przychodów, jeśli jednak Spółka nie osiąga zakładanych celów przychodowych, to wówczas Opłata licencyjna ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Opłaty licencyjne są uiszczane przez Spółkę co pół roku na podstawie faktur wystawianych przez C S.A. NIP (…). Licencja na Znak towarowy nie stanowi dla Spółki wartości niematerialnej i prawnej i nie została ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty