Interpretacja indywidualna z dnia 10 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.185.2022.2.RMA
Zwolnienie od podatku sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 maja 2022 r. (wpływ 6 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Syndyk Masy Upadłości Przedsiębiorstwa Spółka Akcyjna w upadłości na dzień dzisiejszy wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego o rejestrację podmiotu jako czynny podatnik podatku VAT. W przyszłości syndyk chce dokonać sprzedaży dwóch nieruchomości:
1)Prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej - działki 1 i 2 o pow. łącznej 0,3470 ha (…) i związanego z nim prawa własności budynku stanowiących odrębne od gruntu nieruchomość, gdzie pierwotnym właścicielem od 4 października 2005 r. było Przedsiębiorstwo.
2)Prawo własności nieruchomości - lokalu niemieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (…) wraz z udziałami w prawie związanymi z własnością lokalu, gdzie pierwotnym właścicielem od 11 września 1992 r. było Przedsiębiorstwo.
Działający w imieniu upadłego ówczesny zarząd spółki pismem z dnia 31 stycznia 2019 r. złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Kolejny zarząd spółki, po złożeniu ww. wniosku o ogłoszeniu upadłości przez poprzedni zarząd spółki, w dniu 19 marca 2019 r. (na przedpolu ogłoszenia upadłości) zbył opisane wyżej nieruchomości na rzecz firmy sp. z o.o.. Postanowieniem z dnia 21 listopada 2019 r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość spółki. Następnie syndyk w dniu 3 stycznia 2020 r. wystąpił do Sądu Okręgowego z powództwem przeciwko Sp. z o.o. o uznanie ww. czynności prawnej za bezskuteczną. W toku prowadzonego postępowania przed Sądem Okręgowym, w dniu 15 stycznia 2021 r. obie strony zawarły ugodę, w której stwierdzono, iż zawarte akty notarialne w dniu 19 marca 2019 r. nie wiążą stron i są bezskuteczne z mocy prawa (art. 127 ust. 1 Prawa Upadłościowego) wobec masy upadłości Przedsiębiorstwa. Następnie postanowieniem z dnia 15 stycznia 2021 r. Sąd Okręgowy umorzył postępowanie o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną. Syndyk zinwentaryzował przedmiotowe nieruchomości i będzie chciał je zbyć w drodze przetargu zorganizowanego w sądzie bądź na podstawie zgody sędziego-komisarza będzie chciał wyłonić oferentów i zbyć te nieruchomości w trybie z wolnej ręki, w oparciu o zasadę jaką określił dla tego typu postępowań Sąd Najwyższy w orzeczeniu V CSK 297/16 z dnia 23 lutego 2017 r. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, iż w księgach wieczystych przedmiotowych nieruchomości nie ma wpisanego upadłego Przedsiębiorstwa, a nadal wpisane jest Sp. z o.o. (na zmianę wpisu oczekuje się rok), a wg przytoczonego wyżej orzeczenia Sądu Najwyższego „na potrzeby upadłości ma nastąpić swoista restytucja majątku upadłego według stanu sprzed dokonania bezskutecznej czynności prawnej (...). Syndyk jest bowiem w takiej sytuacji osobą uprawnioną z mocy przepisów do rozporządzania cudzą nieruchomością. Jest to sytuacja podobna do egzekucyjnej sprzedaży przez komornika na podstawie art. 532 kc nieruchomości osoby trzeciej w oparciu o tytuł wykonawczy (w tym przypadku prawomocna ugoda)”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty