12.04.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.143.2022.1.JG

Zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży nieruchomości

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Miasto było użytkownikiem wieczystym nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną nr 1 oraz właścicielem budynków i innych urządzeń położonych na tej nieruchomości. Wnioskodawca 7 grudnia 2004 r. zawarła z Miastem umowę przeniesienia użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z własnością budynków i innych urządzeń położonych na tej nieruchomości, zgodnie z umową o odpłatne korzystanie z mienia Miasta z 14 sierpnia 1996 r. zawartej na podstawie z art. 37 ust. 1 w zw. z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. nr 51 poz. 298 ze zm.). 10 sierpnia 2006 r. nieruchomość została wniesiona przez Wnioskodawcę jako aport do spółki zależnej w której jedynym wspólnikiem był Wnioskodawca. 15 grudnia 2017 r. spółka została przejęta przez Wnioskodawcę, poprzez połączenie i przeniesienie całego majątku. Z tym dniem Wnioskodawca stał się ponownie użytkownikiem wieczystym działki gruntu i właścicielem budynków. Przez cały czas nieruchomość funkcjonowała jako pensjonat wynajmowany dla pracowników oraz innym podmiotom w ramach działalności hotelarskiej. 26 września 2019 r. nieruchomość została w całości oddana w dzierżawę podmiotowi trzeciemu. Po rozwiązaniu tej umowy, nieruchomość 12 stycznia 2021 roku ponownie została wydzierżawiona. Aktualnie Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży prawa użytkowania gruntu i własności budynków. Nieruchomość ta posiada księgę wieczystą i jest zabudowania dwoma budynkami trwale związanymi z gruntem, stanowiącymi pensjonat z pokojami przeznaczonymi m.in. na wynajem turystom oraz murowanym garażem. Budynki te zostały wybudowane ok. 1900 roku, są to budynki murowane, charakteryzujące się długim okresem eksploatacji. W ciągu ostatnich czterech lat dokonywano drobnych napraw wynikających z bieżącego użytkowania. Jednak nakłady poniesione na przedmiotowe naprawy nie przekroczyły 30% wartości początkowej tych budynków. Obecnie planowana jest sprzedaż ww. nieruchomości (tj. gruntu wraz z istniejącymi na nim naniesieniami).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne