10.03.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.18.2022.1.KS

sposób opodatkowania dochodów komplementariusza z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 4 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest komplementariuszem w spółce komandytowej działającej pod firmą: X spółka komandytowa z siedzibą w K, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: „KRS”) przez Sąd Rejonowy ... (zwanej dalej „Spółką”). Komandytariuszem Spółki jest osoba fizyczna.

Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie pomocy prawnej (PKD 69.10.Z).

Umowa Spółki w § 7 ust. 2 przewiduje, że komplementariusz może pobierać wynagrodzenie za prowadzenie spraw Spółki. Wysokość tego wynagrodzenia będzie ustalana uchwałą wspólników. Wynagrodzenie to nie ma związku z rezultatem działań Spółki, w szczególności jego wysokość nie będzie uzależniona od wysokości przychodów czy dochodów Spółki. Wynagrodzenie to nie ma także związku z udziałem Wnioskodawcy w zysku czy stratach Spółki.

Jednocześnie wskazać należy, że pomiędzy Spółką a Wnioskodawcą (komplementariuszem) nie została zawarta żadna dodatkowa umowa (o pracę, zlecenia czy o świadczenie usług) dotycząca prowadzenia spraw Spółki. Wynagrodzenie za prowadzenie spraw Spółki będzie zatem wypłacane komplementariuszowi wyłącznie w oparciu o postanowienia Umowy Spółki i uchwały wspólników.

Pytanie

Czy przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę jako komplementariusza Spółki (komandytowej) po dniu 1 stycznia 2022 r. z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie spraw Spółki, wypłacanego wyłącznie na podstawie umowy Spółki i uchwały wspólników, należy kwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne