Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.445.2021.2.MW
wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 27 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lutego 2022 r. (data wpływu 14 luty 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od dnia 13 marca 2017 r. (wznowiona po zawieszeniu od dnia 1 marca 2021 r.) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą BS, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania to podatek liniowy.
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, od dnia 01 marca 2021 r. współpracuje on z (...) spółką prawa handlowego X z siedzibą pod adresem (...) - dalej jako „Spółka" na podstawie kontraktu/umowy zlecenia. Wnioskodawca pełni rolę programisty - inżyniera oprogramowania w projekcie Spółki. Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów, jednakże każdy w zespole odpowiada za własne zadania i świadczy usługi w ramach własnej działalności. Wnioskodawca jest odpowiedzialny za tworzenie kodu w oparciu o wymagania klienta. Wnioskodawca tworzy nowe funkcje w oprogramowaniu służącym do zarządzania flotami maszyn budowlanych. Dodatkowo Wnioskodawca zajmuje się utrzymaniem działającej aplikacji poprzez kodowanie testów automatycznych, kodowanie narzędzi monitorujących aplikację. Wnioskodawca pracuje nad oprogramowaniem pomagającym w zarządzaniu flotą maszyn budowlanych (śledzenie ich pozycji na mapie, informowanie użytkownika o problemach, o zbliżających się terminach przeglądów itp.). Główne zadania Wnioskodawcy dotyczą dodawania nowych funkcjonalności, szukania niekonwencjonalnych sposobów na usprawnienie wydajności istniejących komponentów, sprawdzania i ewentualne rozszerzania istniejących technologii pod względem ich wydajności i skalowalności. Wnioskodawca samodzielnie i w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej wytwarza programy komputerowe - nowe funkcjonalności tj. kody źródłowe, interfejsy, algorytmy które następnie są implementowane do aplikacji, a która w ten sposób jest rozwijana.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty