Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.897.2021.3.AG
Koszty uzyskania przychodów w przypadku zbycia kryptowaluty.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe w odniesieniu do pytania nr 1,
-prawidłowe w odniesieniu do pytania nr 2.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 22 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 18 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 stycznia 2021 r. (wpływ 26 stycznia 2022 r. i 7 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od (…)2017 r. pod firmą (…), prowadzoną pod adresem (…), zarejestrowaną w CEIDG (…). Główna działalność Wnioskodawcy dotyczy tworzenia oprogramowania, Wnioskodawca rozszerzył działalność o usługi związane ze sprzedażą akcesoriów (…).
Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2020 r. poz. 1426 ze zm., dalej zwana „ustawa o PIT”) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Niego forma opodatkowania to podatek liniowy 19%.
Wnioskodawca wnosi o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie właściwego uznania ponoszonych kosztów jako kosztów uzyskania przychodów.
Wnioskodawca świadczy usługi związane ze sprzedażą akcesoriów (…). Klienci Wnioskodawcy, korzystając z bramki płatności, mogą dokonywać zakupu produktów sprzedawanych przez Wnioskodawcę za kryptowaluty.
Środki trafiają na konto Wnioskodawcy w formie waluty fiduciarnej bądź kryptowalut i następnie mogą zostać wypłacone. Wnioskodawca poniesie wówczas koszt 0,5% od wypłaty z konta. Wnioskodawca w zamian za sprzedawane towary za pośrednictwem bramki płatności otrzymuje głównie kryptowaluty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty